ECB požaduje po bance Monte dei Paschi navýšení kapitálu

Evropská centrální banka (ECB) vyzvala italskou banku Monte dei Paschi di Siena, aby si zajistila dodatečný kapitál v objemu 8,8 miliardy eur (238 miliard Kč), místo dříve plánovaných pěti miliard eur. V pondělí o tom informovala agentura Reuters na základě dobře informovaných zdrojů. Italská vláda již v pátek schválila státní záchranu Monte dei Paschi.

Banka minulý týden oznámila krach svého plánu, který předpokládal, že si zajistí pět miliard eur od soukromých investorů. Italská vláda pak schválila vytvoření fondu v objemu 20 miliard eur (540 miliard korun) pro Monte dei Paschi i další banky, které se potýkají s nedostatkem kapitálu.

Monte dei Paschi je třetí největší bankou v Itálii. Její pád by ohrozil úspory tisíců Italů a podle analytiků by mohl vyvolat krizi v celém italském finančním sektoru. Italská vláda upozornila, že podrobnosti plánu na záchranu Monte dei Paschi teprve budou vypracovány. Plán pak musí schválit Evropská komise.

Monte dei Paschi v červenci neprošla evropskými zátěžovými testy, v nichž byla označena za nejslabší banku v Evropě. ECB v té době schválila plán na záchranu banky prostřednictvím soukromých investorů, který kromě zvýšení kapitálu o pět miliard eur zahrnoval i prodej špatných úvěrů.

 

 

Zdroj: ČTK

ECB požaduje po bance Monte dei Paschi navýšení kapitálu Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Zemřel zpěvák George Michael, podlehl infarktu

    ·

    V neděli zemřel britský zpěvák George Michael. Popové hvězdě, která měla řadu celosvětových hitů v 80. letech se skupinou Wham! i při pozdější sólové dráze, bylo 53 le…

  2. 5 nejhodnotnějších klubů NHL

    Byznys ·

    Průměrná hodnota klubu v Národní hokejové lize (NHL) dosahuje na 517 milionů dolarů. Jejich cena oproti loňskému roku vzrostla o tři procenta. Jaké jsou ale vůbec nejb…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.