reklama

ECB je připravena posílit kvantitativní uvolňování v důsledku ekonomických potíží Číny

Evropská centrální banka (ECB) je v případě potřeby připravena posílit opatření na podporu ekonomiky eurozóny v důsledku ekonomických potíží Číny. A to ve formě posílení programu kvantitativního uvolňování. Zpomalování hospodářského růstu v Číně společně s propadem komoditních trhů totiž podle hlavního ekonoma ECB Petera Praeta ohrožuje dosažení inflačního cíle banky. Informovala o tom agentura Reuters.

Mohlo by vás zajímat

„Neměla by panovat žádná pochybnost ohledně ochoty a schopnosti Rady guvernérů učinit v případě potřeby opatření,“ řekl Praet, který je rovněž členem rady. ECB by podle něj mohla posílit program kvantitativního uvolňování měnové politiky zahrnující rozsáhlé nákupy státních dluhopisů. Banka program spustila v březnu a v jeho rámci do finančního systému posílá okolo 60 miliard eur (přes 1,6 bilionu Kč) měsíčně.

Meziroční míra inflace v eurozóně zůstala v červenci beze změny na 0,2 procenta. Cílem ECB přitom je, aby se inflace vrátila až ke dvěma procentům. Banka už dříve varovala, že vrtkavost finančních trhů v Číně by mohla mít na křehké hospodářské oživení v eurozóně větší dopady, než se předpokládalo.

Hlavní čínské akciové indexy se za posledních pět dnů kvůli obavám ze zpomalování hospodářského růstu propadly o více než 20 procent. Pokles na čínských burzách měl negativní dopad i na ostatní akciové trhy. Panevropský index FTSEurofirst 300 se ve středu ztratil téměř tři procenta své hodnoty. Později však většinu ztrát smazal, k čemuž podle agentury Reuters přispěly právě Praetovy výroky.

 

Zdroj: ČTK

 

ECB je připravena posílit kvantitativní uvolňování v důsledku ekonomických potíží Číny Foto: shutterstock.com - ECB

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.