ECB je připravena bojovat proti nízké inflaci, říká její šéf Draghi

Ředitel Evropské centrální banky, Mario Draghi, dnes uvedl, že je ECB stále připravena v případě potřeby zakročit proti příliš nízké inflaci v eurozóně. Draghi zároveň upozornil, že banka nadále počítá s postupným nárůstem inflace ke dvěma procentům.

„Naší povinností přesto zůstává, abychom sledovali možné hrozby pro tento scénář a byli připraveni zasáhnout,“ řekl Draghi. „Nesmíříme se s tím, že by inflace zůstala příliš dlouho na příliš nízké úrovni,“ dodal. Nevyloučil ani využití nestandardních opatření, jako jsou nákupy dluhopisů.

Šéf centrální banky zároveň řekl, že hospodářský růst v některých zemích, jakými jsou Španělsko či Portugalsko, brzdí potíže podniků při získávání úvěrů. ECB by proto podle něj mohla učinit kroky na podporu poskytování půjček menším firmám.

Meziroční míra inflace v eurozóně v dubnu vzrostla na 0,7 procenta z březnových 0,5 procenta. Nadále se však nachází hluboko pod dvouprocentní hranicí stanovenou ECB jako strop cenové stability. Již déle než půl roku se navíc drží pod jedním procentem, tedy v oblasti, kterou šéf Draghi označuje za nebezpečnou zónu.

ECB tento měsíc podle očekávání ponechala svou základní úrokovou sazbu na rekordním minimu 0,25 procenta. Draghi ale naznačil, že banka by mohla přikročit k novým opatřením na podporu ekonomiky v červnu, až bude mít k dispozici aktualizované hospodářské prognózy.

Eurozóna se v loňském druhém čtvrtletí vymanila z nejdelší recese ve své historii, která trvala půldruhého roku. Evropská komise nedávno předpověděla, že hrubý domácí produkt eurozóny letos stoupne o 1,2 procenta, v příštím roce počítá se zrychlením tempa růstu na 1,7 procenta.

Zdroj: ČTK

ECB je připravena bojovat proti nízké inflaci, říká její šéf Draghi Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.