ECB řeckým bankám další peníze nedá, v zemi bez rychlé dohody začne docházet hotovost

Evropská centrální banka (ECB) se dnes rozhodla ponechat objem nouzového financování řeckých bank beze změny na zhruba 89 miliardách eur (2,4 bilionu Kč). Řecké banky jsou nyní na financování z nouzového programu ELA závislé a neochota ECB zvýšit objem programu před týdnem přiměla Řecko k jejich uzavření.

Řekové mohou po zavření bank vybírat peníze pouze z bankomatů, denní limit pro jednu kartu byl stanoven na 60 eur (zhruba 1600 Kč). Šéfka řecké bankovní asociace Luka Katseliová dnes oznámila, že řecké banky zůstanou v úterý a ve středu zavřené a limit pro výběr peněz z bankomatů se nezmění.

Řecká centrální banka po nedělním referendu, ve kterém Řekové odmítli podmínky věřitelů pro poskytnutí finanční pomoci, požádala ECB o zvýšení limitu úvěrů z programu ELA. Dnešní rozhodnutí ECB ponechat objem nouzového financování beze změny by podle analytiků mohl zvýšit tlak na banky a přimět vládu ke snížení limitu pro výběr peněz z bankomatů. Pokud Řecko nedosáhne rychlé dohody obsahující obnovení nouzového financování bank, začne v zemi docházet hotovost. Už nyní řada bankomatů nevydává povolených 60 eur, protože nemá k dispozici dvacetieurové bankovky.

 

Zdroj: ČTK, Zet

ECB řeckým bankám další peníze nedá, v zemi bez rychlé dohody začne docházet hotovost Foto: Ververidis Vasilis / Shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.