ECB bude pokračovat v nákupu dluhopisů podle původního plánu

Prezident Evropské centrální banky (ECB) Mario Draghi včera řekl, že banka bude pokračovat v nákupech státních dluhopisů, které mají podpořit ekonomický růst eurozóny, tak jak plánovala. Draghi sdělil, že kvantitativní uvolňování už přineslo evropské ekonomice pozitivní efekty. Zmírnil také obavy z toho, že by nákupy dluhopisů měly vést ke vzniku cenové „bubliny“ a k následné nové finanční krizi.  

„Už jsme zaznamenali, že naše opatření mají podstatný vliv na ceny aktiv a hospodářskou důvěru, v konečné instanci ale nejvíce záleží na tom, abychom viděli pozitivní vliv na investice, spotřebu a inflaci,“ řekl Draghi v projevu na setkání, které ve Washingtonu organizuje Mezinárodní měnový fond.

„Proto uskutečníme náš program nákupů tak, jak jsme oznámili, a v každém případě v něm budeme pokračovat až do doby, než zaznamenáme trvalou změnu ve směřování inflace,“ dodal prezident ECB.

Draghi odpověděl také na kritiku, podle níž centrální banky svými rozsáhlými nákupy aktiv na trzích mohou vytvářet bubliny nadhodnocených aktiv, jejichž pád může následně vyvolat hluboké finanční krize. „V tuto chvíli nemáme žádné větší náznaky, že by vznikaly všeobecné finanční nerovnováhy,“ citovala jej agentura Reuters.

ECB letos v březnu v rámci snahy o podporu hospodářského růstu a odvrácení deflace v eurozóně spustila takzvané kvantitativní uvolňování měnové politiky, které zahrnuje tištění nových peněz prostřednictvím nákupů vládních dluhopisů. Banka hodlá v rámci programu do ekonomiky minimálně do září příštího roku měsíčně posílat kolem 60 miliard eur (1,6 bilionu korun). Celkově tak za celou dobu trvání programu vloží do ekonomiky asi 1,1 bilionu eur ( 30 bilionů korun).

ECB už loni v září snížila základní úrokovou sazbu na rekordní minimum 0,05 procenta a oznámila, že začne poprvé dodávat do ekonomiky eurozóny nové peníze prostřednictvím nákupů krytých dluhopisů a dalších cenných papírů od komerčních bank. K razantním opatřením centrální banku přimělo oslabování západoevropské ekonomiky a pokles inflace. V prosinci se spotřebitelské ceny v eurozóně dostaly podruhé v historii měnové unie do pásma deflace, v níž setrvaly do března.

 

Zdroj: ČTK

 

ECB bude pokračovat v nákupu dluhopisů podle původního plánu Foto: shutterstock.com - ECB

reklama

Další články

  1. ING Bance v Česku loni vzrostl zisk o 64 procent

    Byznys ·

    Tuzemské pobočce ING Bank loni stoupl čistý zisk na 344 milionů korun. V meziročním srovnání jde o čtyřiašedesátiprocentní nárůst. Celková výše aktiv se bance loni sní…

  2. Začíná populární filmový festival v Cannes

    ·

    Dnes večer se v jihofrancouzském městě Cannes uskuteční slavnostní zahájení 68. ročníku tamního mezinárodního filmového festivalu. Úvodním snímkem bude francouzské dra…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.