Žebříčku 10 světových metropolí, ve kterých se nejméně pracuje, vévodí francouzská města

V jakých světových metropolích se nejméně pracuje? Odpověď na tuto otázku přinesl zpravodajský server CNN, který zpracoval zprávu švýcarské bankovní skupiny UBS. Ta v 71 světových metropolích zjišťovala, kolik hodin ročně stráví průměrný zaměstnanec v práci. Zohlednila také počet dní placené dovolené. Z žebříčku vyplývá, že nejméně vytížení jsou zaměstnanci ve francouzském hlavním městě. Každý z nich odpracuje v průměru 1604 hodin ročně a má nárok na 29 dní placené dovolené. 

1. Paříž, Francie 

Obyvatelé Paříže mají nejuvolněnější pracovní režim na světě. Každoročně stráví v práci pouhých 1604 hodin. 

Lidé, kteří si rádi užívají volna, by proto měli hledat zaměstnání právě v Paříži. Místní obyvatelé totiž odpracují týdně jen 35 hodin a navíc ročně čerpají 29 dní placené dovolené.

Zákony stanovující 35 hodinový pracovní týden zavedla Francie v roce 2000. Chtěla tak povzbudit podniky v nabírání většího počtu zaměstnanců.

 

2. Lyon, Francie

Zdroj: Shutterstock: Francouzské město Lyon

Dalším městem, které se může chlubit krátkou pracovní dobou je podle serveru CNN francouzský Lyon. Zaměstnanci v Lyonu odpracují za rok v průměru 1 631 hodin. Podobně jako v Paříži 29 placených dní dovolené ročně.

 

3. Moskva, Rusko

Zdroj: Shutterstock: Ruské hlavní město Moskva

I přes klesající cenu ropy a špatnou ekonomickou situaci Ruska mají zaměstnanci v ruském hlavním městě Moskvě třetí nejkratší pracovní dobu na světě. Průměrný zaměstnanec tam za rok odpracuje 1 647 hodin a má nárok na 31 dní placené dovolené, uvádí CNN.

 

4. Helsinky, Finsko

Častého volna si mohou dopřát i obyvatelé finského hlavního města Helsinek. Ročně v průměru odpracují 1659 hodin a mají nárok na 29 dnů placené dovolené. Podle údajů Světového ekonomického fóra se Finsko považuje za jednu z nejlepších zemí na světě z hlediska vzdělávání a rozvoje zaměstnanců. 

 

5. Vídeň, Rakousko

Řadu volných dnů mají k dispozici i obyvatelé Vídně. V práci v průměru stráví 1 678 hodin ročně a mají 27 dní placené dovolené. Vídeň je přitom druhým nejlepším městem k životu na světě. Lépe se podle analytické firmy Economist Intelligence Unit (EIU), která je součástí koncernu The Economist, žije už jen v australském Melbourne. Pověst Vídně je podle CNN založená na vysoké životní úrovni, kvalitní infrastruktuře a spolehlivém zdravotnictví.

 

6. Milán, Itálie

Italské město Milán, které je mimo jiné centrem módního průmyslu, se také může chlubit rovnováhou mezi pracovním a soukromým životem. Miláňané v průměru odpracují 1 691 hodin ročně.

 

7. Kodaň, Dánsko

Na vysoké pracovní vytížení si ve srovnání s dalšími světovými městy nemohou stěžovat ani obyvatelé dánského hlavního města Kodaně. Ti v práci ročně stráví 1 697 hodin. Dánsko je podle Organizace spojených národů pravidelně řazeno mezi státy s nejšťastnějšími obyvateli na světě.

 

8. Lucemburk, Lucembursko

Obyvatelé hlavního města Lucemburska Lucemburku patří mezi zaměstnance, kteří si dopřávají nejdelšího placeného volna. Ročně totiž v průměru čerpají 32 dní placené dovolené. Průměrný zaměstnanec v Lucemburku ročně odpracuje 1703 hodin.

 

9. Vilnius, Litva

Devátou příčku žebříčku obsadilo hlavní město Litvy Vilnius, kde každý zaměstnanec ročně odpracuje v průměru 1 716 hodin a vyčerpá 30 dní placené dovolené.

 

10. Brusel, Belgie

Žebříček deseti světových měst, kde se nejméně pracuje, uzavírá Brusel. V hlavním městě Belgie obyvatelé průměrně odpracují 1717 hodin ročně. Tuto výhodu však částečně vyvažuje skutečnost, že oproti jiným evropským městům mají lidé v Bruselu ročně nárok jen na 18 dní placené dovolené.

 

 

Zdroj: CNN, UBS, Zet

Žebříčku 10 světových metropolí, ve kterých se nejméně pracuje, vévodí francouzská města Foto: Shutterstock.com: Hlavní město Francie Paříž

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.