Žebříček jedenácti nejvzdělanějších zemí světa

Nezisková organizace Světové ekonomické fórum zveřejnila žebříček nejvzdělanějších zemí světa. Informovala o tom v rámci své výroční zprávy pod titulem Globální konkurenceschopnost. Výsledky výzkumu vycházejí z porovnání středoškolského a vysokoškolského vzdělávacího systému. Každá země dostala známky od jedničky do sedmičky. Bodování bylo rovněž vyhodnocováno na základě odpovědí získaných od vrcholných manažerů daných států. Dobře si vedly například skandinávské státy. 

Skóre bralo v potaz odpovědi získané od vedoucích manažerů z každé země. Konkrétně se pak jednalo o tyto otázky:

Vyhovuje vzdělávací systém potřebám konkurenceschopné ekonomiky?

Jaké investice směřují ve vaší zemi na vzdělávání a rozvoj zaměstnanců?

 

11. Island

Zdroj: commons.wikimedia.org

Skóre: 5,9

V malé severské zemi žije 330 tisíc obyvatel. Ze severských zemí uvolňuje tamní vláda do vzdělání nejméně finančních prostředků.

 

10. Nový Zéland

Zdroj: en.wikipedia.org

Skóre: 5,9

Vzdělávací systém Nového Zélandu je považovaný za vůbec jeden z nejlepších na světě. Tamní ministerstvo školství je velice inovativní. V září například vláda podle Business Insideru nastínila plány na on-line vzdělávací kurzy. Díky nim nebudou muset studenti docházet určité dny v týdnu do školy.

 

9. Austrálie

Zdroj: en.wikipedia.org

Skóre 5,9

Austrálie má kvalitní vzdělávací systém. Ve značné míře se zaměřuje především na vysokoškolské studium.

 

8. Spojené státy americké

Zdroj: en.wikipedia.org

Skóre: 5,9

Značné množství dospělých lidí získalo na území USA vysokoškolské vzdělání (43 %). V rámci Organizace pro hospodářský rozvoj a spolupráci (OECD) Spojeným státům americkým patří pátý největší podíl vůbec.

 

7. Norsko

Zdroj: en.wikipedia.org

Skóre: 5,9

Norské daně se pohybují na vysoké úrovní. Značnou část z nich ovšem tamní vláda investuje do vzdělávání. Roční výdaje se pohybují ve výši 14 tisíc dolarů na jednoho žáka od základního až do vysokoškolského vzdělání. Jde o třetí nejvyšší hodnotu v rámci OECD.

 

6. Dánsko

Zdroj: commons.wikimedia.org

Skóre: 5,9

Dánsko vynaloží v rámci zemí OECD vůbec největší část financí ze svého rozpočtu do vzdělání. Šlo přitom o jednu z mála zemí, v níž výdaje na vzdělávání vzrostly i v rámcí finanční krize mezi lety 2008 až 2010.

 

5. Belgie

Zdroj:goodfreephotos.com

Skóre: 6,0

V Belgii platí, že vyšší stupeň vzdělání vydělává. Míra nezaměstnanosti mezi vysokoškolskými studenty dosahuje tří procent. Míra nezaměstnanosti na dalších úrovních vzdělanosti dosahuje rovněž nižší úrovně oproti evropskému průměru. V zemi jsou také dobře placeni pedagogové. Jejich platy dosahují v průměru 74 tisíc dolarů. Průměrné platy učitelů se v rámci OECD pohybují přitom na 52 tisících dolarech.

 

4. Švýcarsko

Zdroj: en.wikipedia.org

Skóre: 6,0

Převážná většina obyvatel Švýcarska dosáhla úplného středoškolského vzdělání (86 procent). Jde přitom o věkovou kategorii od 25 až 64 let. Země vynakládá za rok na jednoho studenta částku dosahující na 16 tisíc dolarů. Evropský průměr dosahuje pro porovnání 9,5 tisíce dolarů.

 

3. Nizozemí

Zdroj: en.wikipedia.org

Skóre: 6,1

Holandsko se řadí na nejvyšší příčky napříč celou oblastí vzdělávání. Třetina Holanďanů mezi 25 až 64 let má dokončené vysokoškolské vzdělání.

 

2. Finsko

Zdroj: en.wikipedia.org

Skóre: 6,2

Finský vzdělávací systém je uznávaný po celém světě. Učitelé jsou vybírání z 10 procent nejúspěšnějších absolventů v zemi. K tomu, aby mohli vyučovat, musí složit magisterský titul v oblasti vzdělávání.

 

1. Singapur

Zdroj: commons.wikimedia.org

Skóre: 6,3

Nejvíce oceňovaným vzdělávacím systémem na světě je ten singapurský. Je známý pro své označení „tlakový hrnec“. Toto sousloví se pojí k vysoké intenzitě a přísnosti vyučování. 

 

 

 

Zdroj: Business Insider, Zet

Žebříček jedenácti nejvzdělanějších zemí světa Foto: commons.wikimedia.org: Národní univerzita Singapuru

reklama

Další články

  1. Přebytek státního rozpočtu je na novém rekordu

    Byznys ·

    Přebytek státního rozpočtu stoupl ke konci září na 82,3 miliardy korun ze srpnových 81,2 miliardy korun. Jde o nejlepší zářijový výsledek od vzniku České republiky. In…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.