Žebříček Forbes: Babiš je o „pouhých“ 100 milionů dolarů chudší, než Donald Trump

Žebříček Forbes oceňující nejbohatší lidi planety připisuje americkému prezidentovi Donaldu Trumpovi jmění dosahující na 3,5 miliardy dolarů (87,5 miliardy korun). Trump je tak o „pouhých“ 100 milionů dolarů bohatší, než druhý nejbohatší Čech Andrej Babiš. Na rádiu Zet to řekl redaktor časopisu Forbes Jaroslav Mašek. 

Majitel investiční skupiny PPF Petr Kellner zůstává podle žebříčku Forbes vůbec nejbohatším Čechem. Kellnerův majetek poprvé přesáhl 12 miliard dolarů, což je v přepočtu 306 miliard korun. Druhý nejbohatší Čech je ministr financí a majitel Agrofertu Andrej Babiš se jměním 85 miliard korun. Na třetím místě se umístil většinový majitel realitní skupiny CPI Radovan Vítek s 60ti miliardami korun. Na seznam lidí s majetkem přesahujícím miliardu dolarů se letos dostalo 2043 jmen, což je o 233 více než loni.

Zajímavé je se zaměřit na majetek českého ministra financí Andreje Babiše. Ten v některých rysech připomíná amerického prezidenta Donalda Trumpa. Oba dva politici a podnikatelé totiž převedli svůj majetek do svěřenských fondů. I přes tuto skutečnost zůstávají jedinými příjemci benefitů vyplývajících z těchto majetků. I proto je Forbes mohl opětovně zařadit do svého žebříčku. „Meziročně jsme ohodnotili jmění českého ministra financí Andreje Babiše výrazně výš především díky tomu, že se díváme méně konzervativně na jeho holding Agrofert,“ řekl Mašek.

Forbes Trumpův majetek pro letošní rok ocenil na 3,5 miliardy dolarů (87,5 miliard korun). Oproti loňskému roku jde o nižší částku. Důvodem je pokles realitních cen ve Spojených státech.

Projevuje se dominance nové internetové ekonomiky

„Pozici nejbohatšího muže planety si udržuje zakladatel Microsoftu Bill Gates (86 miliard dolarů - 2,2 bilionu korun). V posledních letech tam vždy nefiguroval. Občas se tam objevil například Warren Buffett (75,6 miliard dolarů - 1,9 bilionu korun). Je ale pravda, že za posledních 23 let byl 18krát na první pozici právě zakladatel Microsoftu Bill Gates,“ uvedl Mašek.

Podle Maška se na pozice nejbohatších lidí světa dostávají podnikatelé z oblasti nové internetové ekonomiky. Z této kategorie lze vyzdvihnout zakladatele internetového obchodu Amazon Jeffa Bezose (72,8 miliard dolarů - 1,8 bilionu korun), který obsadil třetí příčku. Na pátém místě se zase umístil zakladatel Facebooku Mark Zuckerberg (56 miliard dolarů - 1,4 bilionu korun).

České republice oproti tomu kralují podnikatelé z finanční sféry. Názorným příkladem je nejbohatší Čech Petr Kellner. „I u něj je pro letošek jeho jmění rekordně vysoké. V dolarech dosahuje 12,2 miliardy dolarů. Stojí za tím především růst jeho splátkové společnosti Home Credit, která je jedničkou na čínském trhu. S trochou nadsázky se dá říct, že Češi učí Číňany, jak se správně zadlužovat. Úspěch se snaží s Home Creditem zopakovat i na indickém trhu a také v USA,“ sdělil Mašek. 

 

 

Článek obsahuje pouze úryvky z rozhovoru s redaktorem časopisu Forbes Jaroslavem Maškem. Celý rozhovor si můžete přehrát v playeru výše. 

 

Zdroj: Zet

Žebříček Forbes: Babiš je o „pouhých“ 100 milionů dolarů chudší, než Donald Trump Foto: Andrej BABIŠ s manželkou Monikou; Zdroj: yakub88 / Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. BBC: Bob Dylan konečně převezme Nobelovu cenu

    Společnost ·

    Americký písničkář Bob Dylan po čtyřech měsících od slavnostního ceremoniálu konečně převezme Nobelovu cenu za literaturu. Podle švédské akademie věd se tak stane tent…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.