Důvěrnice jihokorejské prezidentky si bude muset odpykat 20 let ve vězení

Důvěrnice bývalé jihokorejské prezidentky Čche Son-sil si v úterý vyslechla verdikt soudu, podle něhož si bude muset za korupci odpykat 20 let ve vězení. Čche figuruje v korupčním skandálu, který loni v březnu vedl k sesazení prezidentky Pak Kun-hje. Prokuratura pro důvěrnici žádala 25 let. Soud podle zpravodajského severu BBC také udělil Čche pokutu 18 miliard wonů (skoro 342 milionů korun).

Čche Son-sil podle obžaloby využívala mimo jiné svých styků s prezidentkou a nutila jihokorejské firmy, aby darovaly miliony dolarů jejím nadacím. Skandál se týkal i největší jihokorejské společnosti Samsung, jejíhož šéfa I Če-jonga soud loni v srpnu poslal na pět let do vězení za úplatkářství. Letos v únoru byl překvapivě propuštěn.

Bývalá prezidentka Pak Kun-hje byla odvolána z funkce a vzata do vazby loni v březnu. V soudním procesu, který byl pak zahájen v květnu, čelí obvinění ze zneužití pravomocí. Žena údajně přiměla firmy k poskytnutí úplatků ve výši desítek milionů dolarů a zpronevěřila až 3,8 miliardy wonů (72 milionů Kč) z fondů tajných služeb. Exprezidentka vinu odmítá.

Soud v úterý rovněž poslal za úplatkářství na dva a půl roku za mříže šéfa nadnárodního konglomerátu Lotte Group Sin Tong-pina. Důvěrnice Čche Son-sil podle obžaloby výměnou za různé výhody získala od Lotte sedm miliard wonů (133 milionů Kč). Firma pochybení už dříve odmítla.

 

 

Zdroj: ČTK

Důvěrnice jihokorejské prezidentky si bude muset odpykat 20 let ve vězení Foto: ČTK/AP/Ahn Young-joon

reklama

Další články

  1. Čína se hodlá zaměřit na modernizaci své armády

    Společnost ·

    Čína se chystá zaměřit na modernizování svých vojenských sil a na zavádění technicky vyspělých zařízení do armády. V rámci setkání s vojáky to řekl čínský prezident Si…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.