Důvěra v českou ekonomiku v březnu stoupla a zlepšila se i meziročně

Důvěra v českou ekonomiku se v březnu zvýšila, její souhrnný indikátor oproti únoru stoupl o 1,4 bodu na 6,9 bodu. Stoupla celková důvěra podnikatelů i spotřebitelů. Podle Českého statistického úřadu se všechny uvedené indikátory zvýšily i meziročně.

Indikátor důvěry podnikatelů se zvýšil z únorových 9,1 bodu na březnových deset procent. Mírně se zvýšila důvěra v průmyslu a ve vybraných odvětvích služeb. V obchodě zůstala na únorové hodnotě a lehce se snížila ve stavebnictví.

Důvěra v průmyslu se v březnu zvýšila ze 2,7 bodu na tři body. Hodnocení současné celkové poptávky mírně zvýšilo a u zahraniční poptávky se téměř nezměnilo. Zásoby hotových výrobků se podle respondentů nezměnily. Pro příští tři měsíce očekávají průmyslové podniky neměnnost tempa výrobní činnosti a mírný růst zaměstnanosti. Očekávání vývoje ekonomické situace se pro období příštích tři i šesti měsíců mírně zvýšila.

Celková důvěra ve stavebnictví zůstává dále v záporných hodnotách, z únorových minus 43,5 bodu klesla na 44 bodu. Stavebníci očekávají pro příští tři měsíce neměnnost tempa stavební činnosti a mírný růst zaměstnanosti. Očekávání vývoje ekonomické situace pro období příštích tří i šesti měsíců se snížila.

Index důvěry v obchodě zůstal na únorových 12 bodů a oproti loňskému březnu je vyšší o 6,3 bodu. Ve službách se index důvěry zvýšil o dva body na 28 bodu a meziročně je tak vyšší o 5,3 bodu.

Indikátor spotřebitelské důvěry se v březnu meziměsíčně zvýšil z únorových minus devíti bodů na minus 5,5 bodu. Ze šetření mezi spotřebiteli v březnu vyplynulo, že se pro 12 dvanáct měsíců snížily obavy spotřebitelů ze zhoršení celkové ekonomické situace i jejich vlastní finanční situace.

Snížily se i obavy ze zvýšení nezaměstnanosti. V porovnání s únorem se úmysl spořit téměř nezměnil. „Respondenti se stále obávají růstu cen, avšak v porovnání s minulým měsícem již o něco méně, dodal ČSÚ.

Zdroj: ČTK

Důvěra v českou ekonomiku v březnu stoupla a zlepšila se i meziročně Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Deutsche Bank loni více než zdvojnásobila zisk

    Byznys ·

    Největší německá banka Deutsche Bank loni více než zdvojnásobila čistý zisk na 681 milionů eur (téměř 19 miliard korun) z 316 milionů eur v předchozím roce. K růst…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.