Důvěra v českou ekonomiku se v srpnu vyšplhala na 99,1 bodu

Důvěra v českou ekonomiku po červencovém poklesu v srpnu stoupla o 0,4 bodu na hodnotu 99,1. V podnikatelské sféře se důvěra zvýšila, u spotřebitelů naopak klesla. Informaci v pátek zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ). Meziročně je souhrnný indikátor důvěry vyšší.

Důvěra podnikatelů v srpnu vzrostla proti červenci o 0,8 bodu na hodnotu 96,9. Zvýšila se ve všech sledovaných odvětvích, s výjimkou obchodu. "V tomto měsíci si dobře vede hlavně stavebnictví. Důvěra v jeho pozitivní vývoj dál výrazně stoupá. Naopak spotřebitelé pomalu brzdí svůj velký optimismus z minulých měsíců. Nejvíc se obávají růstu cen," uvedl vedoucí oddělení konjunkturálních průzkumů ČSÚ Jiří Obst.

Analytiky důvěra v sektoru stavebnictví nepřekvapuje. Poptávka po stavebních prácích je prý skutečně velká. "Podniky totiž musí rozšiřovat své nedostačující kapacity a na trhu se projevuje nedostatek bytů (zejména ve větších městech). Ceny ve stavebnictví tak v posledních měsících výrazně zrychlily a odpovídají převisu poptávky nad nabídkou," uvedl analytik Komerční banky Viktor Zeisel.

Spotřebitelská důvěra ve srovnání s červencem klesla o 1,5 bodu na hodnotu 110,3. Spotřebitelé se vedle zdražování více obávají také zhoršení celkové ekonomické situace. Klesají naopak obavy z růstu nezaměstnanosti. Lidé chtějí méně spořit.

Také podle analytiků by se zpomalení ekonomiky nemělo projevit na nezaměstnanosti. "V letošním roce očekáváme výrazné zpomalení ekonomiky. Zatímco v loňském roce domácí hospodářství přidalo 4,5 procenta, letos se zvedne pouze o tři procenta. Nicméně míra nezaměstnanosti se bude držet na svých rekordně nízkých hodnotách," dodal Zeisel.

Výše souhrnného indikátoru důvěry v českou ekonomiku letos v meziměsíčním srovnání střídavě klesá a stoupá. Meziročně ale zatím v každém měsíci důvěra rostla. Loni v srpnu byla důvěra na hodnotě 98,7 bodu. Proti loňskému srpnu stoupla i důvěra spotřebitelů a mírně také podnikatelů.

 

 

Zdroj: ČTK

Důvěra v českou ekonomiku se v srpnu vyšplhala na 99,1 bodu Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Do kraje kopců a vrchovin za nejlepším česnekem

    Komerční sdělení ·

    Krajinu Zlínského kraje tvoří převážně kopce, pahorkatiny a vrchoviny, ale přitom půda zůstává úrodná. Najdete zde vinařská údolí, historické památky i odkaz Tomáše Ba…

  2. Fed by mohl brzy zvýšit základní úrokové sazby

    Byznys ·

    Americká centrální banka (Fed) naznačila, že by v září mohla přistoupit k dalšímu zvýšení základní úrokové sazby, pokud se ekonomika bude vyvíjet podle očekávání. Vypl…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.