Důvěra spotřebitelů v českou ekonomiku vzrostla na nejvyšší úroveň za téměř osm let

Spotřebitelská důvěra, která je ukazatelem stupně optimismu spotřebitelů nad celkovým stavem ekonomiky a jejich osobní finanční situací, se poprvé za víc než 7,5 roku dostala nad nulu. Mezi podnikateli se důvěra zvýšila ve stavebnictví a službách, naopak v průmyslu a v obchodě se snížila. Informoval o tom dnes Český statistický úřad. 

Celkový ukazatel důvěry podnikatelů proti říjnu vzrostl o osm desetin bodu na 12,3 bodu. Důvěra spotřebitelů se zvýšila o 3,3 bodu na 1,3 bodu. Poprvé od března 2007 tak v očekávání spotřebitelů převažovalo zlepšení situace nad zhoršením.

Ve srovnání s říjnem se snížily obavy lidí ze zhoršení celkové ekonomické situace a ze zvýšení nezaměstnanosti a cen. Méně lidí než v říjnu také chtělo spořit.

V obchodě ukazatel důvěry klesl o 4,7 bodu na 11 bodů. Zvýšily se zásoby a zhoršila se ekonomická očekávání pro příští tři měsíce. V průmyslu se důvěra snížila o bod na dva body, a je tak jako jediná nižší než před rokem. Průmyslovým podnikům se mírně snížila poptávka a jejich očekávání pro příští půlrok.

Ukazatel důvěry ve stavebnictví se v porovnání s říjnem zvýšil o šest bodů na minus 24 bodů, zůstává ale jako jediný v minusu. Růst podle ČSÚ podpořilo pokračující příznivé počasí. Stavebníci hlásí vyšší poptávku a očekávají pro příští tři měsíce mírné zrychlení tempa práce a zvýšení zaměstnanosti. Stoupla také důvěra ve vybraných odvětvích služeb o 3,3 bodu na 32,3 bodu, firmy lépe než v říjnu hodnotí ekonomickou situaci a mají také vyšší očekávání pro další období.

Zdroj: ČTK

Důvěra spotřebitelů v českou ekonomiku vzrostla na nejvyšší úroveň za téměř osm let Foto: Ilustrační foto. Zdroj: Shutterstock

reklama

Další články

  1. Letní letná přijde letos se zimním projektem

    ·

    Cirkusový festival s desetiletou tradicí, Letní Letná, připravuje zimní projekt s názvem LeDní LeTná. Organizátoři slibují připomenutí toho nejzajímavějšího z letního …

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.