Důvěra investorů v německou ekonomiku nečekaně klesla

Přispěla k tomu vlna negativních statistických údajů z největší ekonomiky eurozóny, ale i vývoj v problémových zemích eurozóny, zejména v Portugalsku a Řecku. Vyplývá to z průzkumu, jehož výsledky zveřejnil německý institut ZEW.

Index ekonomické nálady se v červenci snížil na 36,3 bodu z červnových 38,5 bodu. Zaostal tak za očekáváním ekonomů, kteří podle agentury Reuters počítali naopak s nárůstem na 39,6 bodu.

ZEW upozornil, že náladou investorů otřásly obavy o osud portugalské vlády a pokrok reforem v Řecku. Kromě slabších statistických údajů z Německa se objevily i negativní zprávy z Číny, která je pro Německo velkým vývozním trhem. Nezlepšuje se ani stav ekonomiky USA.

Nejnovější zprávy z počátku tohoto měsíce ukázaly, že vývoz německého zboží a služeb v květnu klesl nejvíce od roku 2009. Průmyslová výroba se v květnu propadla nejvíce od minulého října a tempo poklesu bylo dvakrát vyšší než odhady analytiků. Proti očekávání se snížily i zakázky německých průmyslových podniků.

Ekonom ZEW Frieder Mokinski ale upozornil, že odborníci na finančních trzích stále mají důvěru v německou ekonomiku a věří v pozitivní vývoj.

Údaje ZEW se zakládají na průzkumu u 265 analytiků a investorů z období od 1. do 15. července, napsala agentura Reuters.

Zdroj: ČTK

Důvěra investorů v německou ekonomiku nečekaně klesla

reklama

Další články

  1. Čínský ekonomický růst znovu mírně zpomaluje

    Byznys ·

    Čínská ekonomika zpomaluje druhým čtvrtletím v řadě. Hrubý domácí produkt nejlidnatější země světa ve druhém kvartálu letošního roku činil 7,5 procenta, to je oproti před…

  2. Británie plánuje investovat do vývoje motorů

    Byznys ·

    Britská vláda a společnosti z automobilového průmyslu chtějí investovat jednu miliardu liber (30 miliard Kč) do výzkumného centra, které se bude zabývat vývojem nízkouhlí…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.