Důvěra Čechů v Evropskou unii je na historickém minimu

Důvěra českých občanů v evropské instituce se propadla na historická minima. Evropské unii nyní věří 29 procent Čechů, Evropskému parlamentu dokonce jen 24 procent. Vyplývá to z aktuálního průzkumu agentury STEM. Podle ředitele agentury Pavla Fischera se do výsledků promítla krize kolem Řecka a migrace.

Vztah Čechů k Evropské unii zkoumá agentura STEM už od roku 1994. Za více než dvacet let prošel řadou změn. „Nejvyšších hodnot jsme dosahovali v době, když se Česká republika připravovala na předsednictví v Radě EU. Tam jsme byli kolem 60 procent, od té doby ale vidíme setrvalý pokles,“ řekl na rádiu Zet Fischer. Podle něj by lidé rádi měli více informací o evropské integraci a o tom, co se děje v Evropské unii. „Na druhou stranu ale vidí jak pomalu, neefektivně a často nepružně Evropská unie reaguje,“ řekl.

K historicky nejnižší důvěře podle Fischera přispěli jednotlivé události minulého roku, které Unie musela a stále ještě musí řešit. „Když bychom si do toho kalendáře začali vynášet například okamžik, kdy propukla krize okolo Řecka a zachování společné měny nebo současná krize okolo migrantů, tak bychom viděli, že v té době i postoj veřejnosti ochabuje a je tam větší přítomnost těch, kteří mají pochyby nebo otazníky,“ uvedl.

Důvěra Čechů v Evropskou unii se ale liší i generačně. U mladých lidí kolem 18 až 25 let STEM vypozoroval „velkorysou podporu“ evropské integraci. U starších ročníků důvěra klesá. „Co se týče stranických preferencí, tak tam jsme za uplynulý rok viděli největší propad u voličů ODS, ten dosahuje až o 20 procent,“ řekl ředitele agentury a dodal, že nejméně vstřícný postoj zaujímají voliči KSČM. Naopak nejvíce vstřícní jsou voliči strany TOP 09.

 

 

Celý rozhovor s ředitelem agentury STEM Pavlem Fischerem si můžete poslechnout v playeru výše.

 

Zdroj: Zet 

Důvěra Čechů v Evropskou unii je na historickém minimu Foto: shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Whisky je nákladná, ale velmi výnosná investice

    Byznys ·

    Za loňský rok se na britských ostrovech prodalo téměř o třetinu více lahví whisky a jejich celková hodnota vyskočila meziročně o čtvrtinu na rekordní úroveň 9,5 milion…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.