Dva významní akcionáři Tesly před rozhodnutím o opuštění burzy snížili své podíly ve firmě

Dva velcí akcionáři firmy Tesla Inc. snížili v rámci druhého čtvrtletí své podíly ve firmě. Rozhodli se tak předtím, než generální ředitel Elon Musk informoval o tom, že zvažuje stažení akcií z burzy.

Podle prohlášení pro americkou Komisi pro cenné papíry a burzy (SEC) fond T. Rowe Price Group snížil za tři měsíce do konce června svůj podíl o téměř čtvrtinu na 11,9 milionu akcií. Fond býval původně druhým největším akcionářem Tesly za Muskem. Další z deseti největších akcionářů Fidelity Investments ve čtvrtletí snížil svůj podíl v Tesle o 21 procent.

Zatím není jasné, proč T. Rowe Price a Fidelity snížily své podíly v Tesle nebo zda podporují rozhodnutí vrátit firmu do soukromých rukou. Ve druhém čtvrtletí se investoři zaměřovali na snahy firmy zvýšit výrobu nového sedanu Model 3.

Fondy Fidelity a T. Rowe Price si však ponechaly dluhopisy vydané Teslou, které mohou za určitých podmínek vyměnit za akcie.

Ne všichni investoři však snížily své podíly v Tesle. Například Jennison Associates LLC zvýšil podíl o třetinu na 4,3 milionu akcií, napsala agentura Reuters.

Zakladatel a generální ředitel automobilky Elon Musk minulý týden překvapil finanční trhy, když na svém twitterovém účtu napsal, že uvažuje o převzetí Tesly a stažení jejích akcií z veřejného obchodování. Musk v tweetu rovněž prohlásil, že má pro svůj záměr zajištěno financování. V pondělí nicméně uvedl, že s potenciálními investory stále jedná a že žádná dohoda zatím uzavřena nebyla.

Podle informací agentury AP začala Muskův tweet ohledně převzetí Tesly vyšetřovat SEC. Nejenže tweet způsobil prudký růst ceny akcií firmy, jde zejména o to, že byl zveřejněn způsobem, který může být v rozporu s burzovními pravidly. Muska za jeho tweet napadli také investoři, kteří spekulují na pokles ceny akcií Tesly. Tvrdí, že Musk jim chtěl svým tweetem a následným prudkým růstem ceny akcií přivodit vysoké ztráty.

 

 

Zdroj: ČTK

Dva významní akcionáři Tesly před rozhodnutím o opuštění burzy snížili své podíly ve firmě Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Musk jedná se Saúdy o stažení Tesly z burzy

    Byznys ·

    Zakladatel a generální ředitel americké společnosti Tesla Elon Musk jedná se stoupenci případného odkupu akcií firmy a jejich stažení z veřejného akciového trhu. Je me…

  2. Turecko činí opatření proti propadu cen liry

    Byznys ·

    Turecká centrální banka v pondělí v reakci na pokles domácí měny slíbila zajištění dostatečné likvidity bankovního sektoru a snížila požadavky na kapitálové rezervy ko…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.