Dva bombové útoky v Bagdádu usmrtily přes sto lidí

Při dvou pumových atentátech v Bagdádu zahynulo kolem 120 lidí a další zhruba dvě stovky osob utrpěly zranění. Podle agentur Reuters a AP o tom informují irácká policie a zdravotnická zařízení. Při tragičtějším z útoků, k němuž se přihlásila organizace Islámský stát (IS), přišlo v centru metropole o život nejméně 115 lidí a bylo jich zraněno skoro 190. Druhý atentát, který úřady také připisují IS, poté ve východním Bagdádu připravil o život zřejmě pět osob a 16 zranil. Americký Bílý dům odsoudil útoky a prohlásil, že incidenty jen posilují odhodlání Spojených států bojovat proti IS.

První výbuch silné nálože nastražené v mrazírenském autě otřásl rušnou obchodní čtvrtí Karráda, kam lidé přišli nakupovat před koncem muslimského postního svátku ramadán. Podle IS se jednalo o sebevražedný útok. Prostranství, na němž bomba kolem půlnoci v autě vybuchla, bylo podle agentury AP v okamžiku exploze plné mladých lidí a rodin. Podle policie je mezi mrtvými 15 dětí, deset žen a šest policistů. Jiné zdroje hovoří o 25 mrtvých dětech.

„Bylo to jako zemětřesení. Už jsem odcházel se svým zbožím domů, když jsem zahlédl ohnivou kouli a zaslechl velký výbuch. Měl jsem hrozný strach jít zpět. Začal jsem telefonovat na mobily svým přátelům, ale nikdo neodpovídal,“ řekl AP 35letý pouliční prodavač Karím Samí. Později zjistil, že jeden z přátel zahynul, druhý je zraněn a třetí se pohřešuje.

Po explozi požárníci a civilisté odnášeli pryč mrtvé zabalené v dekách a prostěradlech. Z budovy vícepatrového nákupního střediska, kde mnozí lidé uhořeli nebo se udusili, stoupal kouř. Na ulici hořela auta a prodejní stánky. Skupina žen seděla na chodníku a oplakávala své blízké, kteří zahynuli, uvedl Reuters s odvoláním na očité svědky.

Na místo krvavějšího z výbuchů, který kromě zabíjení také poničil a zapálil přilehlé budovy s obchody, přijel po několika hodinách premiér Hajdar Abádí. Slíbil, že viníky potrestá. Obyvatelé ale kritizují vládu, že není s to podobným útokům stále zabránit.

Na sociálních sítích se objevilo video, na kterém skupina mužů hází kameny, láhve, bačkory a další předměty na kolonu aut, ve které jel podle agentury Reuters premiér Abádí. Obyvatelé zpochybňují účinnost detektorů výbušnin a zátarasů kolem Bagdádu, na kterých se neprovádějí dost důkladně kontroly dokladů a aut.

Včerejší atentáty patří mezi nekrvavější v Iráku za poslední roky. IS v prohlášení k nejnovějšímu útoku podle amerického střediska pro sledování islamistických portálů SITE uvedl, že jeden z jeho bojovníků se odpálil s autem u shromáždění šíitů, kteří tvoří v Iráku většinu. Šíitské muslimy považuje radikální organizace Islámský stát za kacíře.

Obyvatelé iráckého hlavního města a jeho okolí jsou často svědky bombových útoků páchaných příslušníky radikální organizace IS, která ovládá některé oblasti na severu a západě Iráku a na severu a východě sousední Sýrie.

Irácké armádě se v poslední době podařilo radikály z IS vyhnat z některých jejich bašt. Po Ramádí osvobodili iráčtí vojáci s podporou šíitských milic nedávno také Fallúdžu, která leží jen asi 50 kilometrů západně od Bagdádu. IS má ale stále pod kontrolou druhé největší irácké město Mosul.

„Zůstáváme jednotní s iráckým lidem a vládou ve společném úsilí o zničení IS,“ uvedl v prohlášení úřad prezidenta USA.

 

 

Zdroj: ČTK

Dva bombové útoky v Bagdádu usmrtily přes sto lidí Foto: ČTK/AP/Hadi Mizban

reklama

Další články

  1. Putin naváže dialog s NATO

    Společnost ·

    Rusko se pokusí navázat se Severoatlantickou aliancí po jejím varšavském summitu dialog. Po setkání s finským prezidentem Saulim Niinistöm to v pátek uvedl ruský prezi…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.