Dvě pětiny firem neprovedly povinné změny základních listin

Téměř dvě pětiny obchodních společností nestihly do konce června provést povinné změny základních listin, přičemž dvě třetiny z nich jako hlavní důvod uvedly nedostatek informací. Soud může firmy, které podmínky nesplnily, zrušit.

Půlroční lhůta, během které měly obchodní firmy revidovat své společenské smlouvy, skončila koncem června. Pokud obchodní společnosti ve stanovené lhůtě své společenské smlouvy zákonu nepřizpůsobí, rejstříkový soud je ke splnění této povinnosti ještě bez jakékoli sankce vyzve a stanoví jim přiměřenou dodatečnou lhůtu. Ačkoli zákon s nedodržením dodatečné lhůty nespojuje žádnou sankci, může soud příslušnou obchodní firmu i zrušit a nařídit její likvidaci.

Odborné služby, zejména advokátů a notářů, bylo kvůli změnám nuceno využít podle průzkumu 98 procent firem. „Zarážejícím výsledkem“ jsou podle prezidenta komory Vladimíra Dlouhého náklady firem spojené se změnami. Celkem 66 procent firem přiznává extra náklady od 5000 do 20.000 Kč. Na 29 procent firem dále uvedlo, že mělo náklady přes 20 tisíc Kč. 

Vyplývá to z průzkumu, který uskutečnila Hospodářská komora v prvním červencovém týdnu mezi 630 členskými firmami.

Z odhadu komory tak lze soudit, že povinné přizpůsobení základních listin obchodních společností mělo na podnikatelský sektor jednorázový dopad zhruba 6,95 miliardy Kč. „Podíl na těchto nákladech je zvláště pro malé a střední podnikatele zásadní, přičemž právě těmto firmám z našeho úhlu pohledu povinná změna nepřináší sama o sobě žádnou přidanou hodnotu,“ upozornil Dlouhý.

Téměř dvě třetiny členů komory by přivítaly změnu zákona o obchodních korporacích, která by prodloužila lhůtu pro přizpůsobení základních listin až na pět let. Bylo by tak možné přizpůsobení spojit s nejbližšími skutečně potřebnými změnami těchto listin. Takový návrh již komora přenesla při jednání s ministryní spravedlnosti ČR Helenou Válkovou. Dlouhý dojednal s Válkovou alespoň to, že soudy nebudou v nejbližších měsících trestat firmy, které nestihnou revizi smluv vyžadovanou novým občanským zákoníkem.

 

Zdroj: ČTK

Dvě pětiny firem neprovedly povinné změny základních listin Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Nultý bod: festival o pohybu těla i mysli

    ·

    Mezinárodní festival fyzického a tanečního divadla Nultý bod oživí od 14. dp 19. července kulturní scénu Prahy. Představí oceňované české tanečníky i zahraniční hosty …

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.