Dvě firmy obchodující s drahými kovy připravily stát o 4,5 miliardy korun na daních

Finanční správa odhalila dosud největší případ krácení daně z přidané hodnoty. Při obchodech s drahými kovy uvnitř České republiky i mimo ni získaly dvě firmy neoprávněně 4,5 miliardy korun. Oznámila to mluvčí Generálního finančního ředitelství Petra Petlachová. Finanční správa podala kvůli podvodu trestní oznámení. Mluvčí nicméně odmítla uvést názvy firem.  

Firmy podle finanční správy neodváděly daň a čerpaly odpočty při řetězových obchodech s drahými kovy, jako jsou zlato, stříbro a platina. Obchody se uskutečňovaly zejména v České republice, ale i v Německu, Saúdské Arábii, Turecku a na Slovensku. Firmy si podle Petlachové počínaly tak, aby jejich činnost nevzbudila pochybnosti správce daně a nadměrné odpočty mohly čerpat dlouhodobě.

Část z daňového úniku Finanční správa zajistila při prověřování obchodů. „Nám se podařilo v průběhu času zajistit u podezřelých firem zhruba 160 milionů skutečných peněz na účtech,“ řekl v České televizi generální ředitel Generálního finančního ředitelství Martin Janeček. Doplnil, že firmy před odhalením také požádaly o další zhruba čtvrtmiliardový odpočet daně, který už ale od státu nedostanou.

Finanční správa kontrolovala zdaňovací období od ledna 2011 do loňského března. Částku, o kterou byla daň zkrácena, úřady doměřily k zaplacení, uvedla mluvčí. Většinu peněz ale zřejmě stát zpět nedostane, protože podle Janečka jsou pod obchody podepsaní pouze figruanti.

Při takzvaných karuselových podvodech se zboží opakovaně přeprodává, čímž se zvyšuje DPH. Firma, která by daň měla zaplatit, ji neodvede a další firma v řetězci si nárokuje odpočet daně od státu. „Stát tak vydává, ale nedostává,“ shrnula Petlachová s upozorněním, že jde o zjednodušený popis karuselového podvodu.

„Firmy si mezi sebou vytvořily velmi propracovaný a hlavně proměnlivý podvodný obchodní řetězec. Bylo nutné prošetřit téměř 120 článků tohoto řetězce, což se správci daně podařilo za necelý rok prováděných složitých řízení,“ uvedl Janeček.

Finanční správa zahájila kontrolu firem na základě své vyhledávací činnosti. Prověřované společnosti měly podle mluvčí jen velmi omezené vlastní finanční zdroje a prostředky potřebné na jejich provoz tvořily právě především nadměrné odpočty DPH. „Pozitivním výsledkem provedených kontrol nebylo jen samotné doměření daně, ale především znemožnění dalšího neoprávněného čerpání nadměrných odpočtů DPH,“ podotkla Petlachová.

 

Zdroj: ČTK

Dvě firmy obchodující s drahými kovy připravily stát o 4,5 miliardy korun na daních Foto: shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.