Duterte vyhrožuje, že přeruší styky s evropskými kritiky

Filipínský prezident Rodrigo Duterte je připraven přerušit diplomatické styky se všemi evropskými státy, které kritizují jeho krvavé metody při potírání drog. Prohlásil to ve filipínské televizi. Duterte je rovněž odhodlán vyhlásit „revoluční vládu“, která by mu umožnila pozatýkat oponenty.

„Jsem připraven okamžitě přijít o všechny diplomatické styky s evropskými zeměmi,“ řekl prezident a dodal, že filipínská ekonomika se bez evropského dovozu obejde. Filipíny prý přežijí, „dokud mám Čínu a Rusko,“ prohlásil.

Duterte je v zahraničí a stále častěji i doma kritizován za krvavou protidrogovou válku v zemi. Po loňském nástupu k moci začala policie provádět rozsáhlé razie přímo v domech podezřelých obchodníků s drogami. Kampaň vyvolala kritiku Západu i mezinárodních humanitárních organizací, které upozorňují na mimosoudní zabíjení, jehož obětí se stávají převážně drobní překupníci. Policie uvádí, že při protidrogových operacích bylo od loňského léta zabito přes 3400 lidí.

Na kritiku z Evropy Duterte podrážděně reagoval už minulý čtvrtek, když pohrozil velvyslancům členských zemí Evropské unie, že budou vyzváni, aby do 24 hodin Filipíny opustili. Mluvčí prezidentské kanceláře později diplomaty ujistil, že vyhoštěni nebudou.

Duterte v televizi rovněž varoval, že vytvoří „revoluční vládu,“ která potře všechny jeho oponenty a ultralevicové povstalce, s nimiž režim dlouhodobě bojuje. „Zatknu vás, a pak vyhlásíme totální válku rudým,“ vzkázal prezident svým odpůrcům.

 

Zdroj: ČTK

Duterte vyhrožuje, že přeruší styky s evropskými kritiky Foto: Commons wikimedia: Filipínský prezident Rodrigo Duterte

reklama

Další články

 1. 15. nejvytíženějších letišť Evropy

  Společnost ·

  Evropský statistický úřad Eurostat publikoval údaje o nejvytíženějších evropských letištích. Jaká města v uplynulém kalendářním roce odbavila největší podíl cestujícíc…

 2. Zeman se za výroky o Krymu omlouvat nehodlá

  Společnost ·

  Prezident Miloš Zeman se nehodlá omluvit za své výroky o ruské anexi ukrajinského poloostrova Krym. Ve čtvrtek to oznámil v pořadu TV Barrandov Týden s prezidentem. Po…

 3. V Polsku vyroste největší továrna na autobaterie

  Byznys ·

  Jihokorejská firma LG Chem zahájí příští rok v Polsku v nové továrně výrobu lithium-iontových baterií pro elektrická auta. Bude se jednat o vůbec největší fabriku svéh…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.