Důl Paskov prohlubuje problémy OKD, mohl by zastavit i ostatní provozy

Další prodlužování těžby černého uhlí v Dole Paskov prohlubuje ekonomické potíže společnosti OKD a mohlo by v budoucnu vést k zastavení všech provozů. Při schůzi věřitelského výboru OKD to řekl právní poradce Petr Kuhn, který byl na schůzi výboru jedním ze zástupců OKD. Kvůli Paskovu se i odboráři ve firmě začínají stavět proti sobě, uvádí se v zápisu ze schůze, který byl zveřejněn v insolvenčním rejstříku. OKD je od května v úpadku.

Mohlo by vás zajímat

Na odstupné pro zaměstnance, kteří by při zavření Dolu Paskov přišli o práci, firma nemá peníze. Kuhn na schůzi uvedl, že uskutečnění sociálního programu s odstupným ve výši desetinásobku platu není reálné. Nelze podle něj navíc vyloučit, že bez státní podpory nebude moci firma vyplatit ani odstupné ve výši tří plus jednoho platu. Peníze na sociální program podle Kuhna zřejmě nebude možné čerpat z úvěrového rámce ve výši 700 milionů korun, který OKD v srpnu schválila vláda.

Jakmile se toto stane zjevným, tak schopnost motivovat zaměstnance Dolu Paskov k další práci bude velmi snížena. Odbory potvrzují, že otázka financí je zcela stěžejní pro zachování klidu mezi zaměstnanci,“ uvádí se v zápisu.

Vyplývá z něj, že základní odborové organizace v jednotlivých závodech se nyní kvůli Dolu Paskov staví proti sobě. „Ostatní organizace mají zájem, aby ostatní provozy pokračovaly, a nejsou schopny ovlivnit kolegy z Paskova, aby snížili své nároky,“ stojí v zápisu.

Podle zástupců OKD by s ohledem na možnosti v Dole Paskov nebyla těžba rentabilní, ani kdyby se cena uhlí podstatně zvedla. Pokles ceny uhlí byl kromě předluženosti jedním z důvodů, proč se OKD dostalo do existenčních potíží. Ceny koksovatelného uhlí, které tvoří i zhruba 90 procent produkce Paskova, v posledních měsících na trzích výrazně rostly. Podle některých analytiků je ale jen otázkou času, kdy zase klesnou.

Dlužník v této souvislosti informuje o aktuálním stavu vyjednávání s odběrateli a mimo jiné uvádí, že někteří odběratelé indikovali, že pokud by měly být ceny uhlí nadále na stávající úrovni, o uhlí z Dolu Paskov pravděpodobně nebudou mít zájem,“ uvádí se v zápise ze schůze věřitelského výboru OKD.

Kuhn na schůzi uvedl, že představenstvo OKD pravděpodobně v nejbližších dnech rozhodne o ukončení těžby v Paskově v lednu. „Pracovní poměry je pak nutno ukončit v listopadu,“ uvedl.

V reakci na snahy o zrušení sociálního programu odboráři OKD, kteří jsou již od února ve stávkové pohotovosti, vydali prohlášení, ve kterém žádají odstoupení představenstva i dozorčí rady firmy. Předseda Sdružení hornických odborů OKD Jaromír Pytlík tento týden řekl, že by podle odborů bylo možné ukončení těžby v Paskově posunout o dva nebo tři měsíce, tak aby se vyřešily problémy se sociálním programem a odstupným. Rozdávat výpovědi před Vánocemi je podle něj naprosto nemorální.

Vedení OKD tento týden sdělilo, že pro firmu začíná hledat strategického partnera, od nějž očekává, že bude pokračovat v provozování OKD a po ukončení činnosti jednotlivých dolů zajistí financování útlumu. V dolech nyní pracuje i s dodavatelskými firmami okolo 12.000 lidí. Na Dole Paskov pracuje zhruba 1600 kmenových zaměstnanců OKD.

 

 

Zdroj: ČTK

 

 

Důl Paskov prohlubuje problémy OKD, mohl by zastavit i ostatní provozy Foto: ČTK/Ramík Drahoslav

reklama

Další články

  1. Facebookový stroj na prodeje z reklamy zpomaluje

    Byznys ·

    Americká společnost Facebook varovala, že se její nárůst reklamních příjmů výrazně zpomalí v příštích několika měsících. Po zveřejnění kvartálních výsledků to oznámil …

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.