Duda chce se zeměmi NATO jednat o posílení sil na východě aliance

Polský prezident Andrzej Duda chce do letního summitu Severoatlantické aliance ve Varšavě diskutovat s lídry dalších členských zemí o možné podobě posílení přítomnosti aliančních sil ve střední a východní Evropě. Duda to dnes řekl v Bruselu po jednání s generálním tajemníkem NATO Jensem Stoltenbergem.

„Budu trvat na tom, aby tato přítomnost byla co nejtrvalejší," zdůraznil polský prezident. Smyslem je podle něj výrazně viditelné rozmístění vojáků NATO, podpořených potřebnou infrastrukturou a možnostmi jejich další podpory a posil v případě hrozby.

„Případnému agresorovi musíme ukázat, že se mu útok na alianci nevyplatí,“ prohlásil v alianční centrále Duda. Vrcholní představitelé 28 zemí NATO se ve Varšavě sejdou 8. a 9. července. Polsko jako místo k jednání vybrala poslední podobná schůzka, která se konala v září 2014 ve Walesu.

Podle polského prezidenta by měla Severoatlantická aliance ve Varšavě formulovat dlouhodobou strategii své reakce na hrozby jak na jižním křídle, tak ve východní Evropě. „Měli bychom rozhodnout o konkrétních a přesných krocích k posílení obranného a odstrašujícího potenciálu aliance,“ myslí si Duda.

Generální tajemník NATO Stoltenberg připomněl, že aliance v těchto oblastech už od Walesu posiluje tak, aby mohla čelit asertivnějšímu a přezbrojujícímu se Rusku. To už prý dalo najevo připravenost měnit evropské hranice za použití síly.

Duda dnes také poznamenal, že NATO nesmí o hrozbách hovořit jen obecně. „Máme konkrétní problémy s bezpečnostní architekturou v určitých částech Evropy a k tomu potřebujeme dialog s Ruskem,“ podotkl. Při takovém dialogu ale podle něj není možné zapomínat na věci jako je potřeba dodržování mezinárodního práva.

Ve Varšavě by také aliance neměla opomenout zopakovat, že dveře pro nové členy jsou stále otevřené, řekl Duda.

 

 

Zdroj: ČTK

Duda chce se zeměmi NATO jednat o posílení sil na východě aliance Foto: Drop of Light / Shutterstock.com: Polský prezident Andrzej Duda

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.