Dětští migranti z USA: více než 700 se jich k rodinám nevrátilo v termínu

Přibližně 711 z celkových 2600 dětí přistěhovalců, které byly odebrány od svých rodičů na americko-mexickém pohraničí, jim ještě nebylo vráceno. Ve čtvrtek o půlnoci přitom uplynula soudní lhůta stanovená soudem v Kalifornii. Ten na konci června rozhodl, že rozdělené rodiny musejí být do 30 dnů spolu, u dětí mladších pěti let dokonce do 14 dnů.  

Američtí vládní právníci uvedli, že zmíněných 711 dětí nemá nárok na setkání se svými rodiči. Důvodem je nedostatek potvrzených rodinných vazeb, záznam v trestním rejstříku nebo nemoc rodiče.

Ve 431 případech pak nebyli rodiče v USA, tvrdí soudní kancelář. Právě toto dilema nastínila  v minulosti pro CNN například migrantka z Hondurasu Jenifer. Ta utekla do Spojených států, aby byla její rodina co nejdál od tamního podsvětí, které je už dlouho ohrožuje. "Ti, kteří nechali své děti v USA, to dělají pro jejich lepší budoucnost," vysvětluje Jennifer. "V Hondurasu je nic hezkého nečeká."

Úterý 26. června bylo pro mnohé přistěhovalecké rodiny ve Spojených státech přelomovým dnem. Kalifornský soud totiž nařídil, aby pohraniční úřady umožnily do 30 dnů sloučení rozdělených rodin. Třicetidenní termín platí pro všechny děti starší pěti let, u mladších je lhůta pro návrat k rodičům poloviční. V soudním rozhodnutí byla navíc zahrnuta i desetidenní lhůta pro telefonní spojení dětí a rodičů.

Rodiny byly rozdělovány na základě „nulové tolerance“, tedy zatýkání všech, kteří do USA vstoupí nelegálně, včetně žadatelů o azyl. To v praxi znamená odloučení rodičů od dětí, které nejsou obviněny z trestného činu. Podle aktivistů a kritiků „nulové tolerance“ jsou Spojené státy jedinou zemí, která uplatňuje politiku rozdělování rodin u žadatelů o azyl. V případě Evropské unie jsou žadatelé o azyl drženi pospolu v přijímacích střediscích a rodiny od sebe nerozděluje ani Austrálie, která uplatňuje jednu z nejtvrdších migračních politik na světě, jak informovala BBC. Praktiky americké administrativy následně kritizoval mexický premiér Luis Videgaray, papež František nebo britská premiérka Theresa Mayová.

Tvrdá kritika nakonec donutila Donalda Trumpa podepsat dekret, kterým odebírání děti zastavil. Kritika domácích i zahraničních osobností a rozhodnutí kalifornského soudu ale nebylo jedinou vráskou na čele amerického prezidenta, jeho vláda totiž zároveň čelí žalobě 17 států, kterým se nelíbí, že jsou nuceny hradit náklady na péči o odebrané děti, jejich vzdělání a sociální služby.

 

 

Zdroj: CNN, ABC, Reuters, BBC   

 

Dětští migranti z USA: více než 700 se jich k rodinám nevrátilo v termínu Foto: Twitter/@DialiAvila

reklama

Další články

  1. KLDR předala USA ostatky padlých vojáků

    Společnost ·

    Severní Korea v pátek předala Spojeným státům část pozůstatků amerických vojáků, kteří na Korejském poloostrově padli za války v letech 1950-53. Informoval o tom Bílý …

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.