Dětská vědecká konference přivede o víkendu do Prahy malé nadějné vědce

Málo experimentů, nedostatečná interakce a nízký počet projektů – tak by se daly shrnout nedostatky českého školství, které vyplynuly z výsledků mezinárodních testů zaměřených na úroveň znalostí žáků základních škol v matematice a přírodovědných předmětech. Čeští žáci v porovnání s jejich zahraničními vrstevníky tráví ve vyučovacích hodinách mnohem méně času pokusy, diskuzemi a prezentacemi vlastních projektů. Místo toho ve škole často poslouchají monolog učitele. 

Potřeba změny metod školství ve výuce přírodovědných předmětů a matematiky je častým tématem debat mezi odborníky i zástupci průmyslových podniků. České firmy si totiž stěžují, že zejména v technických oborech nemají dostatek kvalifikovaných zaměstnanců. Věda a technika totiž mladé lidi příliš nelákají. Podle Alexandry Hroncové, vedoucí oddělení vnějších vztahů Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy v Praze, je v současnosti méně skutečně kvalitních uchazečů, u kterých by se už před nástupem na univerzitu projevil výrazný talent. „Souvisí to také s poklesem demografické křivky,“ vysvětlila Hroncová a dodala: „Děti je navíc třeba vést k vědě už od útlého věku, nikoli až na vysoké škole.“ Jedním z projektů, které se o to snaží je Dětská vědecká konference, která se tento pátek a sobotu uskuteční na Přírodovědecké fakultě Univerzity Karlovy v Praze.

Už popáté se na konferenci sejde 80 dětí ve věku od deseti do osmnácti let, aby nahlédly do vědeckého světa. Na Přírodovědecké fakultě budou prezentovat své vědecké projekty, ze kterých odborná porota na závěr vybere ty nejlepší a ocení mladé vědce, kteří dokáží poutavě představit přírodovědné či technické téma. „Odborná porota nejvíce oceňuje vlastní pozorování účastníků doplněné například o experimenty. Juniorská konference si tak v ničem nezadá s dospěláckou verzí – jediným rozdílem je snad to, že tradiční coffee break nahradí cacao break,“ dodala s úsměvem Hroncová.

 

Podle Lady Brůnové z Nadačního fondu Neuron na podporu vědy, který je mnoholetým partnerem akce, je klíčem k motivaci malých vědců zejména učitel: „Společným jmenovatelem vědců, kteří získali Cenu Neuron, byli učitelé, kteří je k vědě přivedli, proto je důležité podporovat ty, kdo jsou inspirací pro ostatní.“ Výborným příkladem moderního učitele může být podle Brůnové například americký profesor fyziky James Kakalios, autor knihy Fyzika a superhrdinové, který vystoupil na letošním mezinárodním festivalu populárně-věděckých filmů Academia Film Olomouc: „Během svých přednášek osvětluje úžasné schopnosti superhrdinů z hlediska racionálních fyzikálních zákonů. S vtipem tak zkoumá neskutečný svět superhrdinských schopností – zdánlivě nereálné zákony fyziky konfrontuje s těmi empiricky ověřenými.“

Každý účastník Dětské vědecké konference, který do přihlášky napíše, co je jeho vědeckým snem, má navíc šanci, že mu Nadační fond Neuron pomůže tento sen splnit. První splněným snem byla cesta malého fyzika Davida Dvorského do CERNu. V pořadí druhým dětským snem byla třítýdenní stáž mladého biochemika Jana Blahy na Ústavu organické chemie a biochemie Akademie věd ČR. „Díky našim mecenášům i letos splníme jednomu účastníkovi jeho vědecké přání. Ta loňská byla doslova kouzelná: jedna holčička si například přála objevit lék na alergii na čokoládu, protože jí bylo líto, že některé děti nemohou o Velikonocích jíst čokoládové zajíce,“ uzavřela s úsměvem Brůnová.

Novinkou pátého ročníku dětské vědecké konference je možnost sledovat její průběh na www.prirodovedci.cz, všechny přednášky budou živě přenášeny on-line.

 

 

Rozhovor s Alexandrou Hroncovou, vedoucí oddělení vnějších vztahů Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy v Praze, a Ladou Brůnovou, PR a projektovou manažerkou Nadačního Fondu Neuron si můžete přehrát v playeru výše.

Neuron Future je pravidelný pořad rádia Zet, který vzniká ve spolupráci s Nadačním fondem Neuron na podporu vědy. Neuron každoročně finančně přispívá na vědecký výzkum, oceňuje špičkové vědce a popularizuje vědu.

· Zdroj: Neuron Future

Dětská vědecká konference přivede o víkendu do Prahy malé nadějné vědce Foto: Pátý ročník Dětské vědecké konference se bude konat v Praze na Přírodovědecké fakultě UK v Praze ve dnech 6. a 7. 11. 2015; Foto: Radek Lüftner

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.