„Děti se na druhém stupni základních škol přestávají radovat,“ říká ředitelka mateřské školy

Děti ve školce a na prvním stupni základních škol přesně vědí, kdo jsou a mají přirozenou sebedůvěru. Zlom přichází kolem páté a šesté třídy, kdy u nich dojde ke zvážnění a přijetí složitosti života. Přestanou se tak radovat. V pořadu Myšlení první ligy to na rádiu Zet řekla ředitelka Mateřské školy Barevný ostrov Andrea Červenková.

Právě v Mateřské škole Barevný ostrov se Andrea Červenková zaměřuje na sebepoznání a rozvíjení sebedůvěry dětí. Podle ní ale každé malé dítě ještě stále ví, kdo je. „My se jen nesnažíme utlouci ten potenciál, který v nich už je. Jdeme jim i sami vzorem. Ano říkáme jim, že máme různé emoce. Zlobíme se nebo se smějeme, říkáme si s paní učitelkou úhel pohledu, ale vždy se podpoříme. Nikdy se nebudeme urážet, protože víme, že nám to nepomůže. To samé je s tím dítětem,“ řekla Červenková na rádiu Zet mentorovi, koučovi a bývalému prezidentovi společnosti Microsoft pro Evropu Janu Mühlfeitovi. Podle ní totiž děti přesně kopírují chování dospělých.

Pro podporu a udržení sebepoznání dítěte jsou proto důležití zejména jeho rodiče. „Oni si berou 50 procent z maminky, 50 procent z tatínka a když to v té rodině nefunguje, tak dochází k tomu, že dítě ztrácí iluzi o sobě, ztrácí to propojování samo se sebou a ubírá se cestou nějakého pokusu omylu,“ řekla Červenková.

Děti také mají podle Červenkové přirozenou sebedůvěru, jsou otevřené a autentické. Obrat u nich ale přichází přechodem z prvního na druhý stupeň základní školy. „Tam dochází k obrovskému zvážnění, k absolutnímu přijetí složitosti a těžkosti života a ty děti se přestanou radovat,“ myslí si Červenková.

Ředitelka Barevného ostrova ale věří, že svou prací s dětmi může propojit a ovlivnit jejich životy. „Ráda bych ovlivnila i tu malou skupinu děti, aby v budoucnu mohly ovlivňovat další skupiny dětí a další skupiny dospělých lidí...Mám pocit, že chybí to předávání informací, které mám prožité, které vím, že fungují a mohou skutečně ovlivnit velkou spoustu lidí.“

 

 

Celý rozhovor Jana Mühlfeita s ředitelkou Mateřské školy Barevný ostrov Andreou Červenkovou si můžete poslechnout v playeru výše.

Pravidelné rozhovory s hosty rozvojového kouče, mentora a také bývalého prezidenta společnosti Microsoft pro Evropu Jana Mühlfeita na téma osobního rozvoje uvádíme v pořadu Myšlení první ligy na rádiu ZET každé pondělí po 10:45. 

 

Zdroj: Zet

 

„Děti se na druhém stupni základních škol přestávají radovat,“ říká ředitelka mateřské školy  Foto: shutterstock.com - ilustrační foto

reklama

Další články

  1. Firmě Nike vzrostl čtvrtletní zisk o 20 procent

    Byznys ·

    Americký výrobce sportovního oblečení Nike zvýšil ve druhém finančním čtvrtletí čistý zisk meziročně o 20 procent na 785 milionů dolarů (přes 19 miliard Kč). Oznámila …

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.