„Děti jsou v poskytování první pomoci mnohem lepší než dospělí,“ říká záchranář

Letní měsíce s sebou přinášejí řadu specifických úrazů, mezi které patří popáleniny od grilování nebo úrazy při koupání a jízdě na kole. Nejohroženější skupinou jsou pak o prázdninách děti. Právě ony ale podle středočeského záchranáře Marka Hylebranta umí dávat první pomoc lépe než dospělí lidé.

Loni v červenci zaznamenala Zdravotnická záchranná služba Středočeského kraje přes 12 tisíc výjezdů, v srpnu to pak bylo blízko této hranice. „Jestliže můžeme srovnat leden, červenec a srpen, tak se tam zvyšuje počet výjezdů zhruba o pět procent. To pro nás ale není tak velké a zásadní číslo,“ řekl na rádiu Zet Hylebrant. Léto má však svá specifika. Nejčastější úrazy, při kterých v létě zasahuje záchranná služba, jsou spojené s pohybem na kole, kolečkových bruslích a pobytem u vody. Vzácné nejsou ani popáleniny.

Nejrizikovější skupinou jsou pak v tomto období děti, které odjíždějí na prázdninové výlety, tábory a jsou většinou i pod menším dohledem. Ačkoliv častěji přijdou k úrazu právě ony, jsou pak také lepší při poskytování první pomoci, kterou znají z kurzů ze školy nebo právě letních táborů. I u dospělých se ale podle Hylebranta schopnost poskytnout první pomoc zlepšuje. „Hodně tomu pomáhá i to, že dnes funguje na lince 155 takzvaná telefonicky asistovaná neodkladná resuscitace nebo první pomoc,“ uvedl záchranář.

Přikládáme proto přehledné schéma resuscitace pro laiky, které vzniklo na základě postupů publikovaných Evropskou radou pro resuscitaci a Americkou kardiologickou společností.

Zdroj: zachrannasluzba.cz

 

 

Celý rozhovor se středočeským záchranářem Markem Hylebrantem si můžete poslechnout v playeru výše.

 

Zdroj: Zet

„Děti jsou v poskytování první pomoci mnohem lepší než dospělí,“ říká záchranář Foto: shutterstock.com - ilustrační foto

reklama

Další články

  1. MMF půjčí Iráku přes pět miliard dolarů

    Byznys ·

    Výkonná rada Mezinárodního měnového fondu (MMF) včera schválila Iráku tříletou smlouvu o záložním úvěru. Celková částka dohody dosahuje 5,34 miliardy dolarů (130,6 mil…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.