Dětem migrantů mají s výukou němčiny pomáhat roboti

Dětem migrantů by mohli už za pár let s výukou němčiny pomáhat roboti s lidskými rysy. Možnost nasadit šedesáticentimetrové roboty  Nao  do jazykové výuky dětí ve věku od tří do pěti let budou v následujících třech letech zkoumat vědci ze severoněmeckého Bielefeldu, informovala agentura DPA.

Robot francouzské výroby by měl být naprogramován tak, aby pomocí mikrofonu a kamery rozpoznal, zda děti udělaly ve výuce pokrok, a dokázal ho náležitě ocenit. Roboti mohou podle vědců na děti působit motivačně, učení s nimi prý totiž bude hravé. Oproti lidem mají podle vědců ještě jednu výhodu: nekonečnou trpělivost.

„Vyučovat každé dítě zvlášť v druhém jazyce, to si školky obvykle nemohou dovolit. Roboti mohou nabídnout dodatečnou pomoc,“ uvedl profesor Stefan Kopp, odborník na umělou inteligenci z univerzity v Bielefeldu. Zvládnutí jazyka hostitelské země je podle něj přitom zcela zásadní pro úspěšné zařazení dětí do školní výuky a jejich integraci do společnosti. Integrace dětí má podle vědců navíc často pozitivní vliv na integraci rodičů.

Výzkum vědci spustí v lednu, v mateřských školkách by první praktické pokusy chtěli provést za rok a půl. Na projektu určeném dětem migrantů se podílí také vědci z Nizozemska a Británie. V Turecku bude v rámci stejného projektu robot pomáhat dětem s výukou angličtiny.

 

 

Zdroj: ČTK

Dětem migrantů mají s výukou němčiny pomáhat roboti Foto: Stefano Tinti / Shutterstock.com: Robot Nao, který má děti vyučovat němčinu

reklama

Další články

  1. SpaceX znovu odložila start své rakety Falcon 9

    Tech ·

    Americká soukromá společnost SpaceX se rozhodla o 24 hodin odložit start své rakety Falcon 9, která má vynést na oběžnou dráhu kolem Země 11 satelitů. Zakladatel firmy…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.