Druhá prezidentská debata v USA bude mít jinou dynamiku. Ptát se budou i lidé z publika

V prostorách tělocvičny Washingtonovy univerzity v St. Louis vrcholí přípravy na druhou televizní debatu prezidentských kandidátů Hilary Clintonové a Donalda Trumpa. Ta proběhne v neděli večer (v noci na pondělí středoevropského času). Tentokrát ale bude mít předvolební klání úplně jiný formát. Kromě moderátorů se budou obou kandidátů ptát na otázky i diváci z publika. 

Demokratická kandidátka se drží osvědčené tradice a pořádá vyčerpávající, mnohahodinové nácviky diskusních soubojů, ve kterých roli oponenta Trumpa hraje některý z jejích poradců. Trump žádná podobná cvičení nepořádá, podle zdrojů z jeho volebního štábu se připravuje na debatu „průběžně“.

Přesto lze očekávat, že bude v pořadí druhá prezidentská debata jiná nežli ta zářijová. Publikum nebude od moderátora nabádáno k tichosti a ukázněnosti. Právě naopak. Lidé, které náhodně vybral průzkum, budou mít průběh poloviny debaty ve svých rukou a oběma kandidátům budou pokládat otázky. „Přeci jen ve chvíli, kdy bude samo publikum do debaty zapojeno a bude pokládat dotazy, tak můžeme čekat i nesouhlasné reakce nebo naopak podporu,“ uvedl odborník na politický marketing Miloš Gregor, podle kterého tak lze čekat úplně jinou dynamiku souboje. Otázky moderátorů mají podle Gregora také vycházet z témat, které zajímají americké občany. Inspiraci totiž čerpají na sociálních sítích.

Podle Gregora je těžké říci, komu z obou kandidátů bude lépe vyhovovat teto formát, jak Clintonová tak Trump jsou totiž podle něj šikovní v pohotových reakcích. „Rozdíl je v tom, že zatímco Donald Trump si dokáže otázku přetransformovat do tématu, které je mu bližší, Hillary Clinton umí odpovídat věcněji,“ řekl na rádiu Zet. Clintonové tak může pomoci, pokud budou moderátoři přísní a nebudou trpět uhýbání od tématu. Trumpovi může naopak pomoci příliš formální a strojený výstup bývalé ministryně zahraničí.

„Osobní útoky neočekávám“

I když podle Trumpova volební štábu newyorský miliardář žádné speciální nácviky debaty nepodstupuje, dá se podle Gregora očekávat, že přípravu měl nyní trochu větší, a tudíž se bude snažit nedělat stejné chyby jako v minulé debatě. „Potřeboval by nyní přesvědčit voliče, kteří čekají konstruktivní návrhy. Pokud opravdu tým Donalda Trumpa přípravu nepodcenil, tak bych čekal, že osočování bude méně,“ řekl Gregor. 

Ani od Hilary Clinton se nečekají agresivní a útočné výpady vůči Trumpovi. „Pokud by toto dělala, tak by tím mohla své voliče rozzlobit,“ řekl Gregor. Trump však po prvním duelu avizoval, že se příště nebude držet zpátky a nasadí i osobnější témata. To by mu podle Gregora mohla uškodit, zvláště pokud vytáhne „vyčpělé“ téma nevěry Billa Clintona.

 

 

Celý rozhovor s odborníkem na politický marketing Milošem Gregorem si můžete poslechnout v playeru výše.

 

Zdroj: Zet

Druhá prezidentská debata v USA bude mít jinou dynamiku. Ptát se budou i lidé z publika Foto: ČTK/AP/Mary Altaffer

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.