Drone racing v Česku nabírá na síle. Chcete se i vy svézt ve formuli budoucnosti?

V České republice se čím dál intenzivněji popularizuje oblast takzvaného drone racingu neboli FPV koptér. Lidé mají touhu objevovat svět z ptačí perspektivy a tuto tužbu doplnit o příměs adrenalinu a soutěživosti. Nejvýkonnější stroje dokáží létat až 210 kilometrů za hodinu. Kvalitní racingové koptéry dosahují v průměru rychlosti 160 km/hodinu. Závody FPV koptér představují zábavu nejen pro letce, ale i pro oči samotných diváků. Chcete se stát novým pilotem, ale nevíte, jak postupovat? Pak si přečtěte náš nový článek!

„Pro začátek je nejlepší zkusit simulátor. Pokud budete odhodlaní a bude se vám to líbit, tak si můžete koupit nějakou malou hračku, na které budete trénovat. Jestliže chcete létat, tak si musíte koupit základní vybavení. Jde o koptéru, vysílačku a brýle pro video přenos. Pak budete samozřejmě potřebovat nabíječku a baterky,“ řekl FPV pilot Michal Zapletal.

Budoucí piloti by měli být svým způsobem zruční. Je dost pravděpodobné, že se nevyhnou karambolům a pádům, které si vyžadují opravy. Může pak dojít na situaci, kdy je nutné pájet spoje. Člověku se nabízí i možnost sestavit si koptéru svépomoci. Pro začátečníky je ale nejvhodnější koupě kompletního setu. 

Zdroj: Michal Kvapil

Pokud potřebujete radu, tak se můžete podívat na video tutoriály, které jsou již na YouTube i v českém znění. Zajímavé informace se dozvíte i na youtubovém kanálu Davida Špačka. 

 Zdroj: YouTube / spaglFPV

Opřít se můžete ale i o komunitu na Facebooku, která v současnosti čítá okolo 1800 členů (Miniquad FPV CZ). 

„Vždy se stačí zeptat, je tam hodně ochotných lidí, kteří poradí, pomohou, vysvětlí problém atak dále. Pak jsou samozřejmě i další české weby, které jsou plné různých návodů, jak začít. Jde například o www.svetfpv.cz,“ sdělil Zapletal.

Jakou zvolit koptéru?

Pokud skutečně přemýšlíte nad koupí FPV koptéry, tak je možné vybírat z různých variant. Základní koptéry pro drone racing jsou pěti palcové stroje. Ideálně vám poslouží pro létání venku na klasických tratích.

Zdroj: YouTube / Michal Kvapil: Michal Zapletal a sestřihy z jeho kvadrokoptér (Karf FPV - YT channel - ZDE)

„Pak máte ještě menší stroje, jde o halové koptéry. Ty musí mít váhový limit do 250 gramů, aby nedošlo k nějaké destrukci předmětu. Pak jsou ještě úplně malé a základní drony, jako je například Tiny Whoop, ten je úplně na doma,“ informoval Zapletal.

 Zdroj: YouTube / Angelo - FPV: Tiny Whoop

Také si můžete pořídit freestylové kvadrokoptéry, které mají oproti racingovým strojům větší tělo. Je to dané tím, že se na ně musí vejít HD kamera včetně větších baterií nebo vrtulí. Tento typ koptéry má tak logicky větší dolet. 

Zajímají vás samotné náklady? Cena základního setu se pohybuje mezi pěti až šesti tisíci korunami. Pokud máte zálusk na profesionální racingové vybavení, tak si trochu připlatíte. Komplet totiž dosahuje na hodnotu mezi 10 tisíci až 20 000 korunami.

Výbava Cena
Rádio - vysílačka 1000 až 10 000 korun
Brýle 1000 až 10 000 korun
Rám 500 až 2500 korun
Baterky 500 až 1000 korun

 

Chcete závodit?

Jak je to s legislativou? Této oblasti se nemusíte vůbec strachovat. Koptéry jsou totiž oproti klasickým dronům lehčí a nejsou rovněž řízeny GPS. FPV koptéry spadají do stejné kategorie, jako jsou RC modely letadel. Piloti by i tak měli být opatrní a dodržovat určitá nepsaná pravidla a létat tak na polích, loukách nebo mimo budovy. Není rovněž vhodné létat nad lidmi a v jejich blízkosti.

Zdroj: Michal Kvapil / Zet

Jestliže se člověk naučí létat a chtěl by se zúčastnit závodů, tak by měl ovládat řízení své kvadrokoptéry v takzvaném Acro Módu. Jde o režim s kompletním manuálním ovládáním. Koptéra tak nedokáže například automaticky držet výšku. Pro začátečníky je vhodné si zkusit takzvaný Angle Mód. Jde o stabilizovaný režim, jenž není závislý na manuálním ovládání.

„O samotných závodech a akcích je možné se dozvědět na dříve zmiňované facebookové stránce. Tam se spustí registrace. Kdokoli po prokázání nějakých dovedností, když pošle třeba odkaz na svá videa a prokáže, že umí létat trať, tak jej třeba vyberou a zaregistrují do závodů,“ uvedl Zapletal.

Prožitek z létání záleží rovněž na výběru místa. Pokud tak máte zájem o pěkné spoty se zajímavými přírodními překážkami, tak se podívejte na následující mapu. Do ní samotní piloti vkládají místa, na nichž létají. 

Česko není žádným trpaslíkem

Ptáte se na otázku, kdo se zasloužil o rozkvět českého drone racingu. Jmenovitě jde o Jana Mittnera, který v minulosti založil například portál na spolujízdu Jízdomat.cz. Ten začátkem roku 2016 převzala francouzská firma BlaBlaCar. 

 Zdroj: YouTube / Drone Champions League: Rumunsko solná jeskyně Salina Turda

Mittner se rovněž zasloužil o založení firmy Rotorama, jež organizuje různé FPV závody, srazy, soutěže atak dále. Mají i vlastní e-shop, kde lze koupit samostatné díly ale i kompletní sety.

 Zdroj: YouTube / Jakub Steiner

Mittner také sestavil tým, s kterým navštěvuje nejprestižnější evropské závody. Jmenovitě jde například o Drone Champions Legue (DCL), která je takovou kvadro obdobou fotbalové Ligy mistrů. 

 Zdroj: YouTube / Bloomberg: The World Drone Prix Dubai

„Tým Rotorama skončil v DCL na celkové třetí příčce. Jeden závod vyhrál. Bylo to pak konkrétně v Rumunsku v solné jeskyni Salina Turda, kde se létalo až 150 metrů v podzemí. Jakub Toman se zúčastnil i mistrovství světa, které bylo na Havaji. Rotorama byla například i na mistrovství Evropy na Ibize,“ informoval Zapletal. 

 

 

 

Zdroj: Zet

 

 

 

 

Drone racing v Česku nabírá na síle. Chcete se i vy svézt ve formuli budoucnosti? Foto: Michal Kvapil / ZET

reklama

Další články

 1. Úder v Sýrii byl podle Babiše nevyhnutelný

  Společnost ·

  Úder proti syrskému režimu byl nevyhnutelný. Na twitteru to napsal český premiér v demisi Andrej Babiš (ANO). Z pohledu České republiky jsou chemické zbraně nepřijatel…

 2. EU dostala varování, nemá dávat práva robotům

  Tech ·

  Evropa uvažuje o tom, že vyspělým robotům udělí práva a povinnosti. Jak ale uvádí server CNN, řada expertů říká, že je to příšerný nápad. Evropský parlament loni schvá…

 3. Ze syrské Dúmy se v noci evakuovalo 4000 lidí

  Společnost ·

  Ze syrského města Dúmá se v noci na dnešek evakuovali další civilisté a bojovníci. Podle Syrské organizace pro lidská práva (SOHR) vyjelo 85 autobusů se 4000 osobami. …

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.