Drahotský, Saxo: Ceny dluhopisů mohou růst dokud nepřijde stimul pro inflaci

Pavel Drahotský, z pražské pobočky Saxo Bank, v pravidelném pořadu Studia Zet komentuje růst cen vládních dluhopisů a inflaci v Evropě a výhled na krizi na Ukrajině.

Evropské vládní dluhopisy tento týden rostly. Například německé i francouzské desetileté dluhopisy dosáhly nejvyšších úrovni za posledních 12 měsíců. Podle Drahotského je růst reflexí očekávání, že ačkoli evropské ekonomiky zaznamenávají signály ekonomického oživení, stále nedochází ke zrychlení inflace.

„Domníváme se, že situace na dluhopisovém trhu nejen v Evropě, ale i v ostatních rozvinutých ekonomikách bude pokračovat v (růstovém) trendu,“ řekl Drahotský v pravidelném magazínu Tržní okénko. „Z širšího pohledu a v prostředí blízkém deflaci nemohou centrální banky zásadně zvyšovat úrokové míry, protože to by byl další kámen na cestě k obnově ekonomiky nebo k růstu ekonomik.“

„Ceny dluhopisů jako takových budou stoupat dokud nepřijde nějaký skutečně fundamentální stimul k tomu, aby začala v ekonomice růst inflace,“ řekl.

Člen bankovní rady ECB Peter Praet řekl dokonce tento týden německému časopisu Die Zeit, že Evropská centrální banka připravuje celou sérii opatření k podpoře hospodářského růstu. Mezi nimi může být například i snížení úrokových sazeb, nebo negativní úrokové sazby..

Podle Drahotského je scénář negativních sazeb možný, ale nemusí představovat „efektivní cestu ke stimulaci ekonomiky.“ Taková monetární politika by mohla představovat „potvrzování deflačního vidění světa v očích veřejnosti, což je skutečně velmi nebezpečná záležitost,“ řekl. Drahotský. „Evropská centrální banka bude spíše volit jiné, řekněme nestandardní nástroje než ty, které jsou velmi dobře viditelné v podobě úrokových měr,“ řekl Pavel Drahotský z pražské pobočky Saxo Bank.

Rusko - Ukrajina

Pavel Drahotský také hovoří o dopadu krize na Ukrajině na finanční trhy.

„Co se týče Ukrajiny, mám rozpolcené názory, protože tam je to skutečně otázka střetu osobního ega a nějakých nacionálních zájmů a je možné, že ta situace ještě nějakou dobu bude pokračovat," řekl Drahotský. „Předpokládám, že de facto někdy do období podzimu by tahle situace měla být významně stabilizována a jedním z hlavních důvodů, proč se tak domnívám, je vlastně stále závislost Evropy na energiích - a na plynu, na ropě. V letních měsících ten tlak není až tak veliký, ale jsem si poměrně jistý, že Evropa se bude snažit najít nějaký konsensus s oběma stranami toho sporu, tak, aby byla pro zimní období zajištěná stabilita dodávek."

„Určitě tam bude zvýšená volatilita, ale .... spíš bych se přikláněl k variantě stabilizace, která v nějakém krátkodobém a střednědobém horizontu, co se Ukrajiny týče, nastane," řekl Pavel Drahotský z pražské pobočky Saxo Bank.

Zdroj: Zet

Drahotský, Saxo: Ceny dluhopisů mohou růst dokud nepřijde stimul pro inflaci Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Zeman je pro rušení vojenských újezdů

    Společnost ·

    Prezident Miloš Zeman souhlasí s rušením Vojenských újezdů, obzvlášť Brd. Myslí si, že spory Plzeňského a Středočeského kraje ohledně hranic by ale bylo lepší rozhodno…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.