DPH neplatí stále více firem, jejich počet v registru nespolehlivých plátců stoupl na 1 851

V registru plátců daně z přidané hodnoty (DPH) vzrostl v září počet nespolehlivých plátců o 455 firem na 1 851. Údaje vyplývají z analýzy zveřejněné poradenskou firmou Bisnode. Registr začal plnit svou funkci před více než dvěma lety. Nejvíce nespolehlivých plátců DPH sídlí v Praze a v Jihomoravském kraji. 

„Podle modelu Bisnode je nejrizikovějším segmentem podnikání v České republice obchod. Krachem je ohrožena téměř každá třetí firma, která v této oblasti podniká. Tento fakt dokresluje i skutečnost, že nejčastějším předmětem činnosti mezi nespolehlivými plátci DPH je zprostředkování velkoobchodu,“ uvedla analytička Bisnode Petra Štěpánová.

V Česku je podle Bisnode k platbě DPH přihlášeno zhruba 205 tisíc firem a více než 264 tisíc podnikatelů. Téměř polovinu nespolehlivých plátců DPH tvoří menší společnosti s tržbami do 10 milionů korun.

Na černé listině neplatičů DPH skončí každý, kdo dluží za poslední nejméně tři měsíce na DPH více než deset milionů korun. Za nespolehlivou je považována i firma, která nemá v pořádku daňové doklady a úřad jí vyměří daň ve výši alespoň 500 000 korun, a také podnik podezřelý z účasti na podvodu.

Od loňského října může být za nespolehlivého plátce DPH označena i společnost, která je účelově nekontaktní nebo opakovaně neplní lhůty pro povinná podání. Od letošního ledna přibylo další zpřísnění, které postihne zejména společnosti sídlící na virtuálních adresách.

 

Zdroj: ČTK

DPH neplatí stále více firem, jejich počet v registru nespolehlivých plátců stoupl na 1 851 Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Rusko zintenzivní vojenské útoky v Sýrii

    Společnost ·

    Rusko od středy podniklo desítky náletů na cíle v Sýrii a plánuje tuto ofenzivu ještě zesílit. Západní politici Rusko obviňují, že jeho letecké útoky nemíří jen proti …

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.