Dotované telefonní budky bude provozovat O2, do tendru se nikdo jiný nepřihlásil

Státem dotované veřejné telefonní automaty bude příští tři roky provozovat zřejmě opět O2. Do tendru ČTÚ na provoz téměř 5500 telefonních budek se přihlásila jako jediná. Současná smlouva O2 vyprší na konci letošního roku. ČTK to řekl mluvčí úřadu Martin Drtina.

O2 jako jediná společnost vstoupila do tendru o státem dotované veřejné telefonní budky. Bude je tedy zřejmě provozovat i další tři roky.

Počet veřejných telefonních automatů se bude mírně snižovat. V současnosti musí být budka ve všech obcích do 2000 obyvatel a do 5000 obyvatel v případě, že v lokalitě není dostatečně silný mobilní signál. V roce 2016 by měl být veřejný telefonní automat povinný v obci do 1500 obyvatel a o rok později v obci s méně než 1000 obyvateli.

O2 provozuje v současné době v celé České republice celkem 12.340 veřejných telefonních automatů (VTA) včetně státem dotovaných budek. Z toho je 73 procent na mince a 27 procent na karty.

Nejvíce telefonních automatů provozovala O2 na přelomu století, kdy fungovalo přes 30.000 budek. Od té doby dochází ke snižování jejich počtu v souvislosti s nástupem mobilních technologií. Kromě rušení nevýdělečných automatů má na jejich celkovém úbytku podíl například i skutečnost, že dochází k výměně dvou telefonních automatů, jednoho na mince a jednoho na karty, za pouze jeden, a to kombinovaný. Dalším důvodem rušení je neefektivnost jejich další údržby.

„Telefonní budky však nabízí rozsáhlou síť reklamních ploch. Lze tedy říct, že i v místech, kde jsou VTA nerentabilní, je ponecháme, protože si na sebe díky reklamní ploše dokážou vydělat,“  uvedl mluvčí O2 Martin Žabka.

Vysloužilé telefonní budky se O2 snaží recyklovat a přivézt znovu k životu. I proto společnost podpořila v rámci programu Think Big vznik tzv. Knihobudek. Jedná se o neziskový projekt, který mění vysloužilé telefonní budky na malé veřejné knihovny. Aktuálně jich je v Praze sedm.

Telefonní budky mají stále řadu příznivců. Jen v loňském roce z nich lidé uskutečnili téměř pět milionů hovorů. Nejvyužívanější automaty jsou v centrech velkých měst, na nádražích, letištích, v turistických oblastech, u obchodních center a podobně. Zhruba 200 tisíc hovorů ročně představuje tísňové volání nebo hovory v krizových situacích.

Zdroj: ČTK

Dotované telefonní budky bude provozovat O2, do tendru se nikdo jiný nepřihlásil Foto: Ilustrační foto. Zdroj: ČTK

reklama

Další články

  1. Německo poslalo do Iráku humanitární pomoc

    Společnost ·

    Německo dnes vyslalo do Iráku pět vojenských letounů naplněných 36 tunami humanitární pomoci, podle německého ministra zahraničí totiž Irák čelí katastrofě. Letadla ve…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.