„Dotace a granty umění škodí,“ říká Jan Hrušínský

Mezi divadly panuje nerovnoměrnost a nevyváženost tržního prostředí. Říká to herec a ředitel Divadla Na Jezerce Jan Hrušínský. Za tímto podle něj stojí zejména dotace a granty. Divadla tak nezanikají přirozenou cestou, ale jen přibývají nová. O problematice divadelního byznysu hovořil na rádiu Zet.

Jan Hrušínský provozuje Divadlo na Jezerce už 15 let. Za tu dobu podle svých slov rapidně změnil žebříček svých hodnot a vedle honby za filmovými rolemi se ponořil do péče o své divadlo. Zároveň ale přiznal, že pokud by znovu stál před volbou, zda se dát po cestě herecké, či podnikatelské, svoje rozhodnutí by přehodnotil. „V České republice je na podnikání kladeno stále více překážek. Je stále nahlíženo prizmatem čehosi nepoctivého a špatného. To, co nám 40 let tady vtloukali komunisté do našeho myšlení, že soukromé podnikání je nečestné, nepoctivé a slouží jen k obohacování podnikatele, tak mám pocit, že se v České republice toto myšlení nikdy neopustilo,“ řekl.

Na výplaty a provoz Divadla Na Jezerce musí Hrušínský sehnat ročně 20 milionů korun. Podle něj pak v jeho divadle pochází 94 % příjmů ze soukromých zdrojů. „Ať už jsou to prodej vstupenek, zájezdová činnost a samozřejmě soukromí partneři, kteří divadlu pomáhají,“ řekl s tím, že granty nebo dotace jsou pak velmi okrajovou záležitostí. 

Divadlu Na Jezerce několikrát ministerstvo kultury dotace neudělilo. Důvod byl podle Hrušínského to, že je jeho divadlo soukromé a může se chovat komerčně. „Komerčně se chová každé divadlo, které prodává vstupenky. Nevšiml jsem si, že by některé z dotovaných divadel rozdávalo vstupenky zadarmo,“ poznamenal.

Hrušínský sám ale dotace označil za škůdce kvalitního umění, který brání přirozenému zániku divadel. Výsledkem pak je předotovanost a nevyváženost tržního prostředí. „To, co je na západě běžné, že když se něco neosvědčí, tak to skončí, tak tady je to stále založeno na bázi socialismu, že tam, kde je nezájem a není odbyt, tak se to podporuje. To není dobře,“ řekl.

 

 

Celý rozhovor s hercem a ředitelem Divadla Na Jezerce Janem Hrušínským si můžete poslechnout v playeru výše.

 

Zdroj: Zet

 

 

 

 

„Dotace a granty umění škodí,“ říká Jan Hrušínský Foto: Archiv Jana Hrušínského

reklama

Další články

 1. Soutěž o lístky na koncert Hanse Zimmera

  Komerční sdělení ·

  Nejžádanější skladatel filmové hudby Hans Zimmer v neděli 4. června zavítá do O2 Areny v Praze. Díky zet.cz můžete být u toho. Stačí se na našem Facebooku zapojit do s…

 2. Sobotka vyzývá Zemana, aby respektoval Ústavu

  Společnost ·

  Premiéra Bohuslava Sobotky vyzval prezidenta Miloše Zemana, aby respektoval Ústavu. Reagoval tak na prohlášení Hradu po schůzce Zemana a ministra financí Andreje Babiš…

 3. Macronovo vítězství může pomoci české koruně

  Byznys ·

  Nedělní vítězství proevropského kandidáta Emmanuela Macrona ve francouzských prezidentských volbách přispěje k posílení společné evropské měny. Podle analytiků může po…

 4. Macron se stal novým francouzským prezidentem

  Společnost ·

  Francouzské prezidentské volby vyhrál centrista Emmanuel Macron. Podle povolebních odhadů získal přibližně 65 procent hlasů. Porazil kandidátku krajní pravice Marine L…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.