Doručování zásilek pomocí dronů nyní testují i Lékaři bez hranic

Využití dronů testuje v poslední době řada zásilkových služeb. Tyto moderní technologie se rozhodla aplikovat i humanitární organizace Lékaři bez hranic. Na Papui-Nové Guineji nově testuje dopravu léků pomocí dronů. Podle digitálního stratéga organizace Lékaři bez hranic Jana Böhma přístroje dopravují zatím jen biologické vzorky k testování.

První fázi testování zahájila organizace Lékaři bez hranic na Papui-Nové Guineji na přelomu roku 2014 a 2015. Tehdy ale test nedopadl podle představ. „Testovali jsme to mezi dvěma zdravotnickými centry, které byly po silnici asi 63 kilometrů od sebe, vzduchem asi 43 kilometrů. Zatímco po silnici se auto dostávala něco přes 4 hodiny, dron se tam dostal pod hodinu. Problém ovšem byl, že 43 kilometrů vzdušnou čarou je už delší, než jaký je dolet přístroje,“ uvedl Böhm. Dron tak musel v půlce cesty podniknout mezipřistání, kde mu byla vyměněna baterie. Tento způsob se však podle Böhma ukázal málo efektivní.

„Od února spouštíme druhé kolo testování,“ řekl digitální stratég na rádiu Zet s tím, že nyní používají přístroj s větším doletem. „Pokud se všechno podaří, tak budeme takto fungovat další půlrok,“ dodal.

K hledání tohoto způsobu přepravy na Papui-Nové Guineji organizaci vedlo hned několik důvodů. Vedle těžkého terénu na ostrově to je i výskyt multirezistentní tuberkulózy. „V oblasti máme šest zdravotnických center, ale jen jednu laboratoř, kde je možné testovat vzorky,“ řekl Böhm. Právě vzorky hlenu jsou předmětem doručování v testovací fázi. Doručování léků touto cestou je podle Böhma stále předmětem diskusí, nicméně je ve hře.

Není to dron, je to UAV

Lékaři bez hranic se však v rámci svých testů moderních technologií vyhýbají slovu dron. „Spíše inklinujeme k označení UAV, Unmanned Aerial Vehicle, tedy neozbrojené létací zařízení,“ uvedl Böhm s tím, že zvláště v zahraničí slovo dron konotuje bojové přístroje.

Právě to také souvisí s tím, jak tento způsob doručování přijme daná komunita. Na Papui-Nové Guineji byly podle Böhma ohlasy pozitivní. Místním totiž vše ukázali a vysvětlili. „Nicméně v kontextech, kde se lidé setkávají i s tím vojenským typem bezpilotních letounů, tak ta práce může být velice komplikovaná, až nepředstavitelná,“ řekl. Stále tak toho mají spoustu před sebou.

 

 

Celý rozhovor s digitálním stratégem organizace Lékaři bez hranic Janem Böhmem si můžete přehrát v playeru výše.

 

Zdroj: Zet

 

 

 

Doručování zásilek pomocí dronů nyní testují i Lékaři bez hranic Foto: Profimedia.cz

reklama

Další články

  1. Zemřel zpěvák George Michael, podlehl infarktu

    ·

    V neděli zemřel britský zpěvák George Michael. Popové hvězdě, která měla řadu celosvětových hitů v 80. letech se skupinou Wham! i při pozdější sólové dráze, bylo 53 le…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.