Dopravní zácpy připraví řidiče v Praze průměrně o 77 hodin ročně

Během odpolední dopravní špičky stráví řidiči v celosvětovém průměru v dopravních zácpách až dvojnásobek běžné dojezdové doby. Za loňský rok přišli v průměru na cestě z práce až o 100 hodin svého času. Vyplývá to ze studie, kterou provedla nizozemská společnost TomTom v téměř 150 světových metropolích. Praha se se 77 hodinami, které pravidelně dojíždějící řidiči loni zbytečně strávili v odpolední zácpě, umístila celosvětově na 68. místě.

V odpolední dopravní špičce dochází podle průzkumu na celém světě k největším zácpám z celého dne. Nejhorší situace je v Istanbulu, kde se běžně půlhodinová cesta prodlouží ve špičce i na více než hodinu. Za rok se tak doba, kterou obyvatelé města na Bosporu stráví v zácpách, může pohybovat až kolem 125 hodin. V žebříčku následují ruská města Moskva a Petrohrad. První pětici světových metropolí, které jsou nejhůře postiženy odpolední špičkou, uzavírá hlavní město Mexika a středočínský Čchung-čching.

Praha je s průměrným dvacetiminutovým zdržením v zácpách na třicetiminutové cestě na 68. místě na světě a na 24. místě v Evropě. Podobná situace jako v českém hlavním městě je i v německých městech Mnichov a Frankfurt nad Mohanem, ve španělské Barceloně či francouzském Lyonu. Výrazně horší než v Praze je situace například v Bukurešti, Varšavě, Římě či Londýně, naopak méně v tomto ohledu trpí obyvatelé Amsterdamu, Budapešti či Madridu.

Na rozdíl od celosvětového průměru je v Praze podle průzkumu horší situace v ranní špičce než v té odpolední. Oproti roku 2013 se v české metropoli situace ale mírně zlepšila. K dobru získají řidiči dojíždějící za prací v Praze až hodinu ročně.

 

Zdroj: ČTK

Dopravní zácpy připraví řidiče v Praze průměrně o 77 hodin ročně Foto: ČTK/Šimánek Vít

reklama

Další články

  1. IBM investuje 3 miliardy dolarů do internetu věcí

    Byznys ·

    Americká technologická společnost IBM oznámila, že založí novou divizi zaměřenou na internet věcí. V následujících čtyřech letech do ní vloží tři miliardy dolarů. Chce…

  2. McDonald's otestuje v Německu a USA dvě novinky

    Byznys ·

    Americký řetězec restaurací s rychlým občerstvením McDonald's bude v několika provozovnách v Německu a USA testovat dvě novinky. V Německu chce začít nabízet roznášení…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.