„Doping nezneužívá pouze Rusko,“ myslí si sportovní právnička

Rusko v poslední době provází dopingový skandál. Několika jeho sportovcům byla pozastavena činnosti a hrozí, že může přijít o pořádání velkých sportovních událostí. Sportovní právnička Markéta Haindlová na rádiu Zet říká, že problém dopingu nemá jen Rusko. Problémem současného sportu jsou podle ní podfinancované antidopingové laboratoře. Česko například nemá žádnou, musí tak vzorky sportovců odesílat do zahraničí. 

Výkonná ředitelka národní antidopingové agentury RUSADA Anna Anceliovičová americkému deníku The New York Times tento týden potvrdila, že zaměstnanci agentury systematicky a dlouhodobě po dobu několika let vyměňovali vzorky moči odebrané ruským sportovcům pro analýzu dopingové nezávadnosti. Kreml následně tato slova dementoval. K vyjádření Anceliovičové dodal, že šlo o nepřesný překlad. Vyjádření k situaci upřesní.

„Důvodem přiznání mohla být opatření, aby Rusko nepřišlo o pořádání dalších mezinárodních soutěží, které je čekají. Může jít například o světový šampionát ve fotbale v roce 2018. Domnívám se, že i na základě druhé Mclarenovy zprávy vlastně už Mezinárodní olympijský výbor zahájil disciplinární řízení s dalšími sportovci,“ řekla Haindlová. Ta se domnívá, že do řízeného dopingu nebyli zapojeni ruští vrcholní politici. Podle jejích slov šlo o lidi z „nižších pater“. 

Problémem jsou podfinancované antidopingové laboratoře

Mezinárodní olympijský výbor bude sledovat všechny vzorky ruských sportovců až do zimních olympijských her v roce 2010 ve Vancouveru.

Haindlová si myslí, že doping využívá mnohem více států. Kdyby tak Mclarenova zpráva přesunula své zorné pole i na jiné země, tak by podle ní došlo dost možná k dalším překvapivým zjištěním.

Problémem zůstává podle Haindlové skutečnost, že dopingové laboratoře nemají dostatek finančních prostředků. Z toho důvodu jsou lékařské týmy sportovců většinou mnohem lépe vybaveny, než skupiny bojující ve jménu čistého sportu. Česko například v tuto chvíli antidopingovou laboratoř nemá a odesílá vzorky do zahraničí. 

 

 

Článek obsahuje pouze úryvky z rozhovoru se sportovní právničkou Markétou Haindlovou. Celý rozhovor si můžete přehrát v playeru výše.

Zdroj: Zet

„Doping nezneužívá pouze Rusko,“ myslí si sportovní právnička Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. 2016: Tyto velké ekonomiky letos trpěly nejvíce

    Byznys ·

    Tři z deseti největších světových ekonomik končí letošní rok v horší kondici, než s jakou do něj vstoupily. Podle serveru americké televize CNN však z toho mohou vinit…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.