Dopady zvýšení úrokových sazeb nebudou velké. Podstatný bude další postup Fedu, říká analytik

Ke zvýšení úrokových sazeb v USA by mohla americká centrální banka (Fed) přistoupit už na svém prosincovém zasedání. Podle hlavního analytika společnosti X-Trade Brokers Jaroslava Brychty jsou finanční trhy na tento krok už připraveny. Brychta si proto nemyslí, že by rozhodnutí Fedu mohlo s trhy významně zahýbat. Klíčovou záležitostí bude podle něj spíše výhled Fedu do budoucna.

Už za týden by se mohlo naplnit dlouhé očekávání amerických trhů. Ke zvýšení amerických úrokových sazeb o čtvrt procentního bodu by totiž mohl Fed přistoupit právě na svém prosincovém zasedání. Analytik Jaroslav Brychta na rádiu Zet v pořadu Tržní okénko uvedl, že by finanční trhy byly překvapeny, kdyby k tomuto kroku nedošlo. „To zvýšení sazeb je víceméně započteno v cenách finančních aktiv, takže to samotné rozhodnutí velký dopad mít nebude,“ řekl hlavnímu ekonomovi finanční skupiny Roklen Lukášovi Kovandovi.

Na čem ale v případě, že Fed úrokové sazby opravdu zvýší, bude podle Brychty záležet více, je doprovodný komentář Fedu, ve kterém centrální banka představí svůj výhled do budoucna. „Pokud by se náhodou stalo, že Fed řekne - což je pravděpodobnější - že to další zvyšování není úplně na pořadu dne, tak to paradoxně může trhům docela pomoci,“ předpověděl Brychta. 

Fed od prosince 2008 ve snaze o podporu ekonomiky drží svou základní úrokovou sazbu na rekordně nízké úrovni blízko nuly a už dlouho systematicky naznačuje, že přistoupí k jejímu zvýšení. Otázka, kdy k tomu dojde, zaměstnává analytiky už řadu měsíců. „To, co se může zdát jako malá záležitost pro americkou ekonomiku, je rozhodně větší téma pro akciové trhy a dluhopisy, kde čtvrt bazického bodu hraje roli v ocenění těchto aktiv. Samozřejmě v momentě, kdy Fed začne na toto téma nějakým způsobem diskutovat, tak se trhy začnou významným způsobem pohybovat v objemech miliard dolarů,“ vysvětlil Brychta důvod, proč se toto téma ve světě finančníků do detailů řeší.

 

Pořad Tržní okénko je pravidelný magazín rádia Zet. Hlavní ekonom finanční skupiny Roklen Lukáš Kovanda v něm se svými hosty mluví o aktuálním ekonomickém dění.

Nejnovější díl pořadu, ve kterém byla hostem hlavní analytik společnosti X-Trade Brokers Jaroslav Brychta, si můžete přehrát v playeru výše.

 

Zdroj: Zet

 

 

Dopady zvýšení úrokových sazeb nebudou velké. Podstatný bude další postup Fedu, říká analytik Foto: shutterstock.com

reklama

Další články

  1. KLDR podle Kim Čong-una vyvinula vodíkovou bombu

    Společnost ·

    Vůdce Severní Koreje Kim Čong-un v rámci dnešního projevu v Pchjongjangu naznačil, že KLDR vyvinula vodíkovou bombu. O částech jeho projevu zaměřeného na obranyschopno…

  2. Boty Adidas budou v Německu vyrábět roboti

    Byznys ·

    Běžecké boty Adidas budou v Německu vyrábět roboti, firma tak chce snížit náklady a urychlit dodávky zákazníkům na svých hlavních trzích. Firma včera oznámila, že na z…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.