Dopad ekonomické situace Číny bude podle MMF silnější, než se očekávalo

Dopad zpomalení růstu čínské ekonomiky bude silnější, než se původně očekávalo. Uvedl to ve středu Mezinárodní měnový fond (MMF) ve zprávě vydané před páteční a sobotní schůzkou ministrů financí velkých světových ekonomik (G20) v Ankaře. Zpomalení růstu Číny se podle MMF projeví poklesem cen komodit i na akciových trzích.  

„Přechod Číny k mírnějšímu tempu růstu, ačkoli zhruba odpovídá předpokladům, bude mít patrně významnější přeshraniční dopad, než se dříve předpokládalo, což se odrazí v poklesu cen komodit a poklesu akciových trhů,“ uvedl MMF.

Čínská ekonomika loni vzrostla o 7,4 procenta, což byl nejpomalejší růst za 24 let. Vláda očekává, že letos ekonomika poroste stejným tempem, ekonomové ale počítají s jejím dalším zpomalením, většinou na zhruba sedm procent.

Také aktivita v čínském zpracovatelském sektoru v srpnu klesla nejprudším tempem za poslední tři roky, zatímco růst v sektoru služeb zpomalil. Vyplývá to z údajů, které v úterý zveřejnil čínský statistický úřad.

Negativní důsledky zpomalování čínské ekonomiky už pociťují Spojené státy americké. Ve včerejší zprávě o vývoji ekonomiky zvané Béžová kniha to uvedla americká centrální banka (Fed).

Někteří analytici v důsledku současných výkyvů na finančních trzích dospěli k názoru, že Fed úrokové sazby spíše než v září zvýší až v prosinci, nebo dokonce až v příštím roce. Jiní však stále považují zářijové zvýšení úroků za pravděpodobné, a to zejména v případě, že se finanční trhy stabilizují a že páteční vládní zpráva přinese příznivé údaje o srpnové tvorbě pracovních míst v USA. O dalším postupu americké centrální banky byla řeč také v pořadu rádia Zet Investice Zet. Jeden z hostů pořadu, ekonom společnosti Akcenta Miroslav Novák, řekl, že zvýšení úrokových sazeb v USA očekává až v příštím roce. Záznam pořadu Investice Zet si můžete poslechnout zde.

 

Zdroj: ČTK

 

Dopad ekonomické situace Číny bude podle MMF silnější, než se očekávalo Foto: shutterstock.com - Christine Lagardeová, ředitelka MMF

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.