Dolní část Václavského náměstí se dočká v roce 2018 více zeleně a širších chodníků

Spodní část Václavského náměstí čeká v roce 2018 modernizace. Architektonická soutěž o návrh jeho podoby proběhla přitom už v roce 2005. Lidé se mají například dočkat rozšířených chodníků. Architektonická kancelář Jakub Cigler Architekti rovněž ve svém projektu počítá s větším množstvím laviček, fontán nebo pítek. Prostor by se měl dočkat i více zeleně. Vysázeny budou konkrétně platany. Náklady na modernizaci by se měly vyšplhat na 150 až 200 milionů korun. 

„Rozšíří se chodníky, díky čemuž se prostor pro chodce zvětší o čtvrtinu. Bude tu více laviček, fontán, ale i praktických pítek nebo stromů. Vybrány byly platany, které neznečišťují okolí lepkavým pylem a nelákají mšice,“ uvádí Jan Adámek ze Sdružení Nového Města pražského.

Projekt počítá s odstraněním nefunkčního záhonu z prostředí pruhu. Naopak přibude zeleň v podobě dvou stromořadí. Návštěvníci Prahy se budou nově procházet po štípané žulové dlažbě, Slivencké vápencové mozaice a žulových kostkách.

Zdroj: Jakub Cigler Architekti 

Na realizaci a financování projektu se podílí Magistrát hlavního města Prahy a Městská část Praha 1. Náklady se mají vyšplhat na 150 – 200 milionů korun. Projektovou přípravu uhradí Praha 1 a o zaplacení rekonstrukce se postará magistrát.

„Václavské náměstí je historicky jedním z nejdůležitějších veřejných prostorů v Praze, ale kvůli mnoha necitlivým úpravám přišel o svou společenskou funkci. My ji tam chceme vrátit, protože se dlouhodobě snažíme vracet veřejná prostranství lidem,” dodává primátorka Adriana Krnáčová.

 

 

Zdroj: Zet

Dolní část Václavského náměstí se dočká v roce 2018 více zeleně a širších chodníků Foto: Jakub Cigler Architekti

reklama

Další články

 1. Hostit olympijské hry? Děkuji, nechci

  Byznys ·

  Nová starostka italského hlavního města Říma nedávno odmítla podpořit kandidaturu metropole na hostování letních olympijských her v roce 2024. Podle ní si zadlužený Ří…

 2. USA připravují odvetný kyberútok proti Rusku

  Společnost ·

  Americká Ústřední zpravodajská služba (CIA) na žádost prezidenta Baracky Obamy připravuje možnosti, jak proti Rusku provést odvetný kybernetický útok. Informovala o to…

 3. Facebook vypnul reklamu v celém Thajsku

  Byznys ·

  Sociální síť Facebook vypnula na thajském trhu veškerou reklamu. K tomuto neobvyklému kroku přistoupila po smrti tamního krále Pchúmipchona Adunjádeta, který byl nejdé…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.