Dolní komora bude zákon o brexitu řešit 12. června

Klíčový zákon britské vlády o odchodu z Evropské unie se vrátí k projednání do dolní komory parlamentu v úterý 12. června. Informoval o tom nejprve britský deník The Times, následně to potvrdil i mluvčí premiérky Theresy Mayové. Její vláda utrpěla v posledních týdnech několik porážek v souvislosti s chystaným brexitem, když Sněmovna lordů (horní komora) odsouhlasila hned několik dodatků k důležitému zákonu. Osud těchto dodatků ale není jasný, neboť dolní komora, ve které mají premiérčini konzervativci většinu, může Sněmovnu lordů přehlasovat.

Zákon, který má zajistit právní kontinuitu po brexitu, musí obě komory parlamentu schválit před samotným odchodem země z Evropské unie 29. března příštího roku. Dolní komora tak učinila letos v lednu.

Sněmovna lordů ale v uplynulých týdnech přijala 15 dodatků, jejichž smyslem je zachování užšího vztahu s evropskou sedmadvacítkou. Požaduje například setrvání Spojeného království v celní unii s EU, zachování práv pracovníků či zákazníků podle unijních standardů či setrvání v unii v případě, že by odchod měl za následek zavedení přísného režimu na hranici mezi Irskou republikou a Severním Irskem, které je součástí Spojeného království.

Novinář z listu The Times nyní zveřejnil na twitteru dopis vysoce postaveného představitele konzervativců, ve které žádal poslance, aby si zajistili, že v úterý 12. června určitě budou přítomni v parlamentu.

Konzervativci premiérky Mayové mají v dolní komoře jen těsnou většinu. Podle agentury Reuters by mohly dodatky Sněmovny lordů podpořit rebely uvnitř konzervativní strany, kteří si přejí užší vazby s EU po brexitu. Vláda ale doufá, že se jí podaří dodatky schválené Sněmovnou lordů přehlasovat. "Jsou tam dodatky přijaté Sněmovnou lordů, které jsou nepřijatelné a které se budeme snažit zvrátit," řekl novinářům mluvčí premiérky Mayové.

 

Zdroj: ČTK

Dolní komora bude zákon o brexitu řešit 12. června Foto: Shutterstock

reklama

Další články

  1. Politické El Clásico vrcholí

    Společnost ·

    Nového premiéra si zvolily během minulého týdne obě strany politického konfliktu ve Španělsku. Španělští poslanci poprvé v historii vyslovili nedůvěru vládě a lidoveck…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.