reklama

Dolejší: Hamáček a Zimola se spojili proti Chovancovi, podpoří tak Babišovu vládu

Příští víkend se na sjezdu sociálních demokratů rozhodne o novém předsedovi strany. Nejde ale pouze o ČSSD, jmenováním nového šéfa se rozhodne rovněž o tom, zdali socialisté vstoupí do vlády Andreje Babiše. Předsedu hnutí ANO hodlají podpořit bývalý jihočeský hejtman Jiří Zimola a favorizovaný Jan Hamáček. Ti se tak spojili a postavili se proti Milanu Chovancovi, který odmítá vstoupit do menšinové vlády s trestně stíhaným předsedou vlády Andrejem Babišem. Více už o tom hovořil na rádiu Zet reportér portálu Seznam Zprávy Václav Dolejší. 

Mohlo by vás zajímat

Sociální demokraté si uvědomují, že vyhlášení předčasných voleb by pro ně mohlo mít ještě katastrofičtější důsledky, než měly ty říjnové. Pokud by se rovněž nestali součástí vlády, tak by se ztratili ještě více z očí svých voličů. Dalším problémem je zadluženost sociálních demokratů, která by rovněž představovala komplikaci v rámci případných předčasných voleb.

Z těchto důvodu jsou Jiří Zimola společně s Janem Hamáčkem ochotni vstoupit do vlády s trestně stíhaným premiérem Andrejem Babišem.

Šéfovi hnutí ANO ale pouze podpora ČSSD nestačí. Spoléhá tak na komunisty, kteří by sice do vlády nevstoupili, ale jsou i přesto připraveni takto sestavený kabinet podpořit.

„Připomenu, že Andrej Babiš při prvním sestavování vlády vyšel velmi vstříc, když jim nabídl spoustu křesel v parlamentu. To tehdy také neodpovídalo výsledku komunistů, kteří získali myslím 7 procent a neměli úplně na všechna křesla nárok, ale Andrej Babiš byl k nim štědrý,“ uvedl Dolejší na rádiu Zet.

Za této konstelace by se v Česku rýsovala menšinová vláda sestavená z hnutí ANO a ČSSD s tichou podporou komunistů. ČSSD by si ještě přála, aby se do této sestavy připojili lidovci. Ti ovšem koalici s trestně stíhaným Babišem odmítají.

„Z druhé strany se ještě o nějakou toleranci nebo možná i o vstup do vlády pokouší SPD Tomia Okamury. Zatím se zdá, že Andrej Babiš úplně o pomoc nepředvídatelného Tomia Okamury nestojí. Všichni si tak musíme počkat na sjezd, který je příští týden v Hradci Králové, kde se dozvíme, zda Andrej Babiš dá dohromady nějakou vládu,“ sdělil Dolejší.

 

 

Článek obsahuje pouze úryvky s reportérem portálu Seznam Zprávy Václavem Dolejším. Celý rozhovor si můžete přehrát v playeru výše.

 

Zdroj: Zet 

Dolejší: Hamáček a Zimola se spojili proti Chovancovi, podpoří tak Babišovu vládu Foto: ČTK/Binter Tomáš: Jiří Zimola a Jan Hamáček

reklama

Další články

 1. Brexit nejvíce zasáhne probrexitové oblasti

  Byznys ·

  Brexit nejvíce zasáhne oblasti Velké Británie, jejichž obyvatelé v předloňském referendu hlasovali většinově pro odchod země z Evropské unie. Zejména pak jde o západní…

 2. V Praze na Strahově protestuje 1500 taxikářů

  Společnost ·

  Počet řidičů taxi protestujících ve čtvrtek v Praze proti alternativním přepravním službám typu Uber vzrostl. Před 11:00 se jich sjelo na parkoviště u strahovského sta…

 3. USA masivně zvýší rozpočtové výdaje

  Byznys ·

  Američtí senátoři se ve středu domluvili na masivním zvýšení rozpočtových výdajů. Díky němu bude přitom možné realizovat řadu rozvojových programů a navýšení financí p…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.