Dolejší: Zeman diskutuje tam, kde dostává příjemné otázky, to mu může v duelu uškodit

Nezadržitelně se nám blíží druhé kolo prezidentských voleb. Již v současnosti je jasné, že nás čekají dvě televizní debaty, v nichž se utkají dva prezidentští kandidáti. Na jednu stranu se postaví současná hlava státu Miloš Zeman, jejíž vyzyvatelem je bývalý šéf Akademie věd Jiří Drahoš. Zeman byl dříve hvězdou televizních duelů. Nyní se ale může dostat do problémů. Důvodem je skutečnost, že již pět let žádnou diskuzi neabsolvoval. Dochází pouze tam, kde mu předkládají příjemné otázky. Na rádiu Zet to řekl reportér Seznam Zprávy Václav Dolejší. 

Skutečnost, že se Miloš Zeman s nikým neutkal delší dobu, jej může dostat do problémů. „Chodí opravdu tam, kde mu nadhazují příjemné otázky. Možná už trochu ze svého kouzla ztratil, kdy dokázal být opravdovou hvězdou televizních debat,“ řekl Dolejší na rádiu Zet.

I navzdory tomu Zeman neztrácí ze svého sebevědomí ani kapku a do televizních duelů půjde se suverénním pocitem, že je muž, který tuto disciplínu ovládá úplně nejlépe a dokáže každého rozdrtit. Na druhou stranu je si zapotřebí přiznat, že Zeman již nemá viditelně tolik energie, o niž jej mohly připravit určité nemoci.

Taktika kandidátů před druhým kolem

Oba dva kandidáti se snaží na poslední chvíli získat přízeň nerozhodnutých voličů. Jiří Drahoš se pokouší ze sebe odlepit nálepku nudného vědce a profesora.

„Na mnoha mítincích tak vypráví lidem, jak s manželkou mají rádi Cimrmany, že do devatenácti let žil na venkově, že umí sušit seno, posekat trávu, štípat dříví atak dále. Zkrátka se snaží oslovit voliče, o nichž usiluje Miloš Zeman a o nichž se říká, že jsou obyčejní lidé. On se jim snaží ukázat, že je jim ve skutečnosti blíž, než Miloš Zeman, o němž Jiří Drahoš naopak mluví jako o výsostném intelektuálovi, který vždy byl někde zavřený a četl si a vlastně těmto lidem tolik nerozumí,“ sdělil Dolejší.

Na druhém pólu stojí Miloš Zeman, který čelí v poslední době kritice kvůli tomu, že se snaží zemi posunout do vlivové sféry Východu k Rusku a Číně. U mnoha lidí to vzbuzuje dojem, že se pokouší Českou republiku vytáhnout z Evropské unie nebo dokonce ze Severoatlantické aliance (NATO).

„Miloš Zeman nebo Jiří Ovčáček v těchto dnech zdůrazňují, že Zeman jako premiér přivedl Českou republiku v roce 1999 do NATO, že je sám velkým eurofederalistou, který vždy doufal, že Česko bude v EU. Že to byl on, kdo vyvěsil unijní vlajku nad Pražským hradem,“ informuje Dolejší.

Zemanovým silným tématem je rovněž uprchlická krize. V diskuzích se bude pravděpodobně snažit poukázat na to, že Jiří Drahoš podepsal před dvěma lety petici vědců proti nenávisti. Jejím cílem bylo zdůraznit skutečnost, že nelze uprchlíky házet do jednoho pytle. V Deníku a Právu již vyšly některé inzeráty, které se snaží tímto způsobem Drahoše zdiskreditovat. Inzerci přitom zadal spolek Přátelé Miloše Zemana. Těch se i současný prezident zastal. Více se dočtete ZDE

 

 

Článek obsahuje pouze úryvky z rozhovoru s reportérem zpravodajského portálu Seznam.cz Václavem Dolejším. Celý rozhovor si můžete přehrát v playeru výše.

 

Zdroj: Zet

Dolejší: Zeman diskutuje tam, kde dostává příjemné otázky, to mu může v duelu uškodit Foto: President of Russia: Český prezident Miloš Zeman s jeho ruským protějškem Vladimirem Putinem

reklama

Další články

  1. Alze předloni stoupl zisk na 644 milionů korun

    Byznys ·

    Největší tuzemský e-shop Alza.cz v roce 2016 dosáhl zisku 644 milionů korun. Meziročně tak vzrostl o 13 %. Společnost vydělala víc než například obchodní řetězce Tesco…

  2. Čínská ekonomika loni zrychlila růst na 6,9 %

    Byznys ·

    Čína loni zaznamenala růst Hrubého domácího produktu o 6,9 %. Druhá největší ekonomika světa tak dosáhla prvního zrychlení celoročního růstu za sedm let a překonala ta…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.