Dolejší: V ČSSD se nyní povede drsný boj o nástupnictví mezi Chovancem a Zaorálkem

Na formální podání demise do rukou prezidenta Miloše Zemana si budeme muset ještě dva týdny počkat. Do té doby se ale podle reportéra portálu seznam.zpravy.cz Václava Dolejšího svede v ČSSD boj o nástupce premiéra Bohuslava Sobotky. Ve hře budou zejména místopředseda sociální demokracie a ministr vnitra Milan Chovanec spolu s ministrem zahraničí Lubomírem Zaorálkem.

Premiér Sobotka dnes při schůzce s prezidentem Milošem Zemanem formálně demisi nepodá. Pouze mu ústně prohlásí svůj záměr a seznámí prezidenta s plánem ČSSD na rychlé řešení krize a svou analýzou zpochybňující některé podnikatelské kroky vicepremiéra Andreje Babiše. Termín podání demise bude záviset na návratu Zemana z cesty do Číny, která má skončit 18. května.

Ještě tady budeme 14 dní sledovat zvláštní situaci, kdy se bude neustále spekulovat a uvažovat, jak bude vypadat příští vláda,“ poznamenal Dolejší na rádiu Zet. Mezitím se však podle něj povede v sociální demokracii drsný boj o to, kdo bude zastávat funkci premiéra za sociální demokracii v nové vládě. „Ta role je mimořádně důležitá. I kdyby pan Sobotka zůstal předsedou, tak ten, kdo bude místo něho premiérem, bude ve skutečnosti lídrem ČSSD do říjnových voleb,“ dodal.

V pomyslném boji bude podle Dolejšího figurovat ministr vnitra Chovanec, který je zároveň i místopředsedou strany. „Ten bude přirozeně říkat, že na tu roli má z funkce dvojky sociální demokracie právo,“ uvedl Dolejší. S ním se utká ministr zahraničí Zaorálek, „kterého by si naopak většina členů vedení ČSSD raději přála jako nového lídra po panu Sobotkovi místo pana Chovance.“

Babišovy nahrávky zvedly ČSSD náladu

Ve středu večer se v Lidovém domě ještě sešlo grémium ČSSD, které přineslo zásadní posun co se týče budoucí role premiéra Sobotky. Na středeční tiskové konferenci uvedl, že je připraven ke kompromisu a podle Dolejšího tím poprvé připustil, že už by v nové vládě jako premiér být nemusel. Zároveň ale zdůraznila, že trvají na tom, aby v nové vládě nebyl ministr financí a předseda hnutí ANO Andrej Babiš. Novou vládu bez dvojice Sobotka-Babiš prosazuje i třetí koaliční strana KDU-ČSL.

Sobotka na tiskové konferenci také poukázal na audionahrávky s Babišem, které mají dokazovat, že Babiš z pozice vlastníka médií ovlivňoval jednoho z redaktorů. Jednalo se o jeho objednávky článků na ministra zdravotnictví Miloslava Ludvíka a na Milana Chovance.

Podle Dolejšího bylo na vedení ČSSD vidět, že jim „ to nalilo optimismus do žil“. „Najednou mají pocit, že se tím na veřejnosti ukazuje to, co oni tvrdí, že Andrej Babiš je lhář, podvodník a kdoví co ještě,“ řekl. To, zda tyto nahrávky nějak zásadně ovlivní veřejnost, si ale Dolejší není jistý.

 

 

Celý rozhovor s Václavem Dolejším si můžete poslechnout v playeru výše.

 

Zdroj: Zet

 

 

Dolejší: V ČSSD se nyní povede drsný boj o nástupnictví mezi Chovancem a Zaorálkem Foto: ČTK/Vondrouš Roman

reklama

Další články

  1. Deutsche Bank má nového největšího akcionáře

    Byznys ·

    Čínský konglomerát HNA Group od úterý vlastní skoro 10 procent největší německé bankovní společnosti Deutsche Bank. Na postu top akcionáře německé společnosti tak vyst…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.