Dolejší: V době bohoslužby pro kardinála Berana bude prezident Zeman na sjezdu KSČM

Po dlouhých devětačtyřiceti letech se do vlasti vrátí ostatky kardinála Josefa Berana. Jde o významnou osobnost, která čelila utlačování ze strany jak nacistů, tak i komunistů. Druzí jmenování nepřipustili návrat Berana do Československa ani po jeho smrti. Kardinál tak zůstal ve Vatikánu, kde v roce 1969 zemřel. Zde byl pochován po boku nejvýznamnějších papežů dvacátého století. Václav Dolejší z portálu Seznam Zprávy říká, že v sobotu má dojít k bohoslužbě v Chrámu svatého Víta. Na takto významné události bude kupodivu chybět prezident Miloš Zeman. Namísto toho se zúčastní sjedu komunistů v Nymburce, kde bude řečnit. 

Ostatky kardinála Josefa Berana vyzvedne delegace pod vedením ministra kultury Ilji Šmída. Spolu s ním do Vatikánu vyrazila řada církevních hodnostářů a českých biskupů. Kardinál Beran je výjimečnou osobností, jež se postavila oběma totalitním režimům. Nějaký čas strávil v koncentračním táboře Dachau a po roce 1948 jej věznili a intervenovali komunisté.

Zlom v jeho životě nastal v roce 1965, kdy mu komunisté dovolili odcestovat do Vatikánu pro kardinálský klobouk. Samotný návrat do Čech mu ale zakázali. Kardinál Beran tak čtyři roky žil ve Vatikánu, kde také pracoval. V listopadu roku 1969 zemřel. Komunisté nepovolili ani návrat jeho ostatků do vlasti.

„Teprve nedávno se podařilo historikům najít závěť, ve které si přál být pohřben doma. Proto nyní dochází k tomu návratu. Nutno říci, že Josef Beran a jeho rakev byla v uvozovkách uložena na naprosto výjimečném a luxusním místě, kde žádný Čech není. Bylo to přímo v kryptě pod baziliky svátého Petra tady ve Vatikánu. On byl v té kryptě, kde leží nejvýznamnější papežové dvacátého století,“ řekl Dolejší.

Rakev s ostatky kardinála Berana by měla do České republiky dorazit v 18 hodin – konkrétně pak na kbelské letiště. V tu samou chvíli se na jeho počest rozezvoní zvony po celé zemi. V sobotu v Chrámu svatého Víta na Pražském hradě dojde k bohoslužbě vedené kardinálem Dominikem Dukou. Některým lidem může připadat celá věc trochu symbolicky. V ten samý okamžik totiž prezident Miloš Zeman navštíví sjezd KSČM v Nymburce.

„Bude v Nymburce na sjezdu komunistické strany jako první hlava státu po listopadu 1989 řečnit. Mnozí v tom vidí docela velkou symboliku, že vlastně ostatky kardinála Josefa Berana, který byl dlouhé roky utlačován a týrán komunisty. Nemohl se vrátit ani živý ani mrtvý domů. V ten den, kdy se vrací, bude hlava státu na sjezdu těch samých komunistů řečnit,“ sdělil Dolejší na portálu Youradio News.

 

 

Zdroj: Youradio News

Dolejší: V době bohoslužby pro kardinála Berana bude prezident Zeman na sjezdu KSČM Foto: ČTK/Šulová Kateřina

reklama

Další články

  1. Trump zval opakovaně Putina do Bílého domu

    Společnost ·

    Americký prezident Donald Trump opakovaně zval během nedávného telefonického rozhovoru svého ruského kolegu Vladimira Putina do Bílého domu, Putin mu na oplátku nabídl…

  2. Kuba má nového prezidenta, je jím Díaz-Canel

    Společnost ·

    Novým prezidentem Kuby se stal Miguel Díaz-Canel. Oznámil to předseda kubánského parlamentu, podle něhož dosavadní viceprezident dostal 603 hlasů ze 604 možných. Sedma…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.