Dolejší: Okamurovy preference jsou zarážející, jiný politik by skončil v politickém důchodu

Reportér portálu Seznam Zprávy Václav Dolejší se ve svém pravidelném komentáři na rádiu Zet zaměřuje na politika Tomia Okamuru. Jeho hnutí Svoboda a přímá demokracie dosáhlo v preferencích agentury Median 13 procent. Vzhledem k Okamurovy politické minulosti je to podle Dolejšího ale zarážející.

O co konkrétně jde? Hnutí Úsvit ve volbách v roce 2013 získalo 7 procent hlasů a dostalo tak 14 poslaneckých křesel. Díky státním příspěvkům se zaplnila jejich stranická pokladna 122 miliony korun. Tím se dostáváme ke konkrétnímu problému.

„Úsvit byl podle některých lidí hlavně byznys projekt Tomia Okamury a způsob jak vydělat co nejvíce peněz. Samozřejmě výdělkem 122 milionů začala, řekněme nechutná rvačka. Někteří straníci obviňovali Tomia Okamuru, že peníze vyvádí přes různé poradenské služby a podezřelé agentury. On je pak naopak obvinil z toho, že jsou pučisté,“ řekl Dolejší.

Hnutí Úsvit se nakonec rozhádalo a rozštěpilo. Okamura si vzápětí založil novou stranu Svoboda a přímou demokracii. Lídr SPD se tak v minulosti dopustil věcí, na které jsou především čeští voliči alergičtí. Jiný politik by podle Dolejšího skončil v politickém důchodu.

„Když jsem potom pátral, proč je tomu tak, byl jsem i na některých setkáních jeho příznivců a členů. Oni z té tehdejší hádky o peníze neviní Okamuru, ale právě jeho nepřátele. Naopak v něm vidí oběť spiknutí a puče a věří mu ještě víc. Samozřejmě hodně mu nahrává protiimigrační témata, kdy on je hodně proti uprchlíkům, je hodně proti Evropské unii, z níž chce vystoupit a je obecně proti elitám,“ sdělil Dolejší na rádiu Zet.

Lidé tak následují Okamuru především kvůli čistému populismu. Politik jednoduše využívá témat, na která lidé momentálně slyší bez ohledu na jeho minulé kroky. Voliči by se rovněž měli podívat na počet nepravdivých informací, které Okamura prohlásil. Podle portálu Demagog.cz totiž vyřkl celkově 94 pravdivých výroků. Naproti tomu ale řekl 54 nepravd a 41 zavádějících informací. Z toho vyplývá, že pokud se Okamura dostane ke slovu, tak ve více než v padesáti procentech případů zalže. 

 

Článek obsahuje pouze úryvky s reportérem portálu Seznam Zprávy Václavem Dolejším. Celý rozhovor si můžete přehrát v playeru výše.

 

Zdroj: Zet 

Dolejší: Okamurovy preference jsou zarážející, jiný politik by skončil v politickém důchodu Foto: ČTK/Taneček David

reklama

Další články

  1. Na čem všem nyní pracuje Muskova Tesla?

    Tech ·

    Ať to vezmete z jakékoliv stránky, Elon Musk musí být vnímán jako extrémně soutěživý a úspěšný člověk. Někdy se zdá, že ani nebe není pověstným Muskovým limitem. Jak j…

  2. Jaké jsou nejčastější důvody úmrtí lidí?

    Společnost ·

    Srdeční choroby a tabák vedly spolu s konflikty a násilím v roce 2016 k nejvíce úmrtím. Nejvíce zdravotních problémů v uplynulém roce přivodilo špatné stravování a duš…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.