Dolejší: Jednání špiček ČSSD bylo bouřlivé, mnozí chtějí výměnu lídra strany

Úterní rozhodnutí premiéra Bohuslava Sobotky bylo překvapivé nejen pro jeho koaliční partnery, ale i členy jeho vlastní strany. Podle politického reportéra portálu Seznam.cz Václava Dolejšího mu mnozí představitelé vyčítají to, že s nimi tento mimořádně zásadní krok nekonzultoval. V sociální demokracii se pak ozývají i hlasy, aby Sobotka do říjnových voleb nebyl lídrem strany.

Dolejší sleduje celou situaci den po oznámení premiéra Bohuslava Sobotky přímo ze Strakovy akademie, kde měl možnost mluvit s jednotlivými představiteli politických stran. Samotné špičky ČSSD se ještě před zasedáním vlády sešly, aby jim Sobotka svůj úterní krok vysvětlil. Podle Dolejšího toto jednání proběhlo ve velice husté atmosféře. „Podle mých informací bylo jednání špiček ČSSD docela bouřlivé, protože mnozí další premiéru Sobotkovi vyčítali samotný krok, že mu příliš nerozumí, neví jaká pozitiva přinese a ani si nejsou jisti, zda to pochopí, natož ocení, voliči sociální demokracie.“ řekl.

Výčitky podle něho padly i ohledně toho, že Sobotka úmysl podat demisi vlády nekonzultoval ani s nejbližšími kolegy ve vedení strany. Podle Dolejšího se tak ozývají z ČSSD i hlasy o změně lídra strany ještě před říjnovými volbami. Pokud by se tato varianta prosadila, nebylo by to podle Dolejšího nic neobvyklého. „V roce 2005 takto sociální demokracie 9 měsíců před volbami vyměnila premiéra, tehdy, co odstoupil Stanislav Gross a nahradil ho Jiří Paroubek. Totéž udělala ODS v roce 2010, kdy 2 měsíce před volbami vyměnila svého lídra Mirka Topolánka za Petra Nečase,“ připomněl. 

Lidovci chtějí vládu bez Sobotky i bez Babiše

Bohuslav Sobotka dnes na zasedání vlády uvedl, že demisi podá nejpozději do poloviny května. Mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček odpoledne uvedl, že Sobotka půjde na Pražský hrad předat demisi prezidentu Miloši Zemanovi už ve čtvrtek odpoledne. Do té doby koaliční strany řeší, co bude po demisi. Podle vicepremiéra Pavla Bělobrádka z KDU-ČSL by vláda mohla pokračovat ve stejném půdorysu, ale bez ministra financí Andreje Babiše i předsedy vlády Bohuslava Sobotky. Je to podle něj jen jedna z možných variant, kterou se budou zabývat jednotlivé strany i celá koalice. Koaliční rada se sejde během příštího týdne, upřesnil.

Ministr pro lidská práva Jan Chvojka (ČSSD) na tiskové konferenci po zasedání vlády řekl, že o této variantě slyší poprvé. „Nikdo ji s námi neřešil,“ uvedl.

Ministři hnutí ANO demisi vlády nechtějí a sami z kabinetu odcházet nehodlají. Novinářům to řekli ministři spravedlnosti a životního prostředí Robert Pelikán a Richard Brabec. Odmítli také možný odchod ministra financí a vicepremiéra Andreje Babiše, jehož problémy s vyjasněním majetkových poměrů označil premiér Sobotka za důvod pro podání demise vlády. Babiš by rezignací podle nich uznal vinu. Podle Brabce mu to ostatní členové ANO rozmluvili.

ANO a rychlá změna marketingová strategie

V souvislosti s hnutím ANO Václav Dolejší na rádiu Zet dále upozornil, na překvapený marketingový tým strany. Na poslední chvíli totiž musel měnit kampaň, kterou si Babišův tým nachystal pro vydání největších českých novin.

Zet

„Pan Babiš se opravdu vžil do té role mučedníka a oběti, který má být vyhozen z vlády a připravil si takovou kampaň, na které je v horolezeckém svetru krásně nafocený, má přelepenou páskou ústa, je nad tím velký titulek ,Proč?',“ řekl s tím, že původně byla dolní část inzerátu přizpůsobena tomu, že Sobotka Babiše z funkce odvolá. To se ale nestalo a marketéři ANO museli plakát přepracovat.

 

 

Celý rozhovor s Václavem Dolejším si můžete poslechnout v playeru výše.

 

Zdroj: Zet

Dolejší: Jednání špiček ČSSD bylo bouřlivé, mnozí chtějí výměnu lídra strany Foto: ČTK/Krumphanzl Michal

reklama

Další články

  1. Sobotkova vláda podá demisi

    Společnost ·

    Premiér Bohuslav Sobotka během tohoto týdne předá prezidentovi Miloši Zemanovi demisi vlády. Premiér to oznámil na úterním brífinku ve Strakově akademii. Sobotka svůj …

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.