Dolejší: Je paradox, že symbolem odporu vůči Babišovi a Zemanovi je právě Poche

Kauza kolem kandidatury europoslance Miroslava Pocheho na ministra zahraničí dnes vyvrcholí schůzkou s prezidentem Milošem Zemanem v Lánech. Podle komentátora portálu Seznam Zprávy Václava Dolejšího by předseda sociální demokracie Jan Hamáček neměl ustupovat prezidentovi Zemanovi a šéfovi ANO Andreji Babišovi ohledně jmenování Pocheho. Pokud Hamáček ustoupí, ukáže podle něj voličům a členům vlastní strany slabost. Dolejší nicméně dodává, že pokud by ČSSD nešla do vlády právě kvůli Pochemu, její voliči to jen těžko pochopí.

"Poche je člověk, který od svých dvaceti let působil v pražské politice. Prošel nejrůznější dozorčí rady a představenstva pražských městských společností, kde vydělával velké peníze. Řekl bych, že i falšoval sponzorské dary pro sociální demokracii. Za to tehdy pykal tím, že musel z různých funkcí odstoupit," řekl Dolejší na portálu Youradio News.

Poche tak za sebou nemá úspěšnou politickou kariéru. V současnosti je europoslancem a za některé chyby ze své minulosti se omlouvá. Pokud by mělo jít o člověka, kvůli kterému nedojde ke složení vlády, tak to příznivci ČSSD mohou pochopit podle Dolejšího jen těžko. "Je tak paradoxem, že symbolem odporu vůči Babišovi a Zemanovi je právě Poche."

Do podoby vlády se ale aktivně zapojuje i prezident Miloš Zeman. Podle Dolejšího je prakticky čtvrtou koaliční stranou. "Připomenu, že do vlády prosadil na post ministra zemědělství Miroslava Tomana, šéfa potravinářské komory a někdejšího člena Strany práv občanů Zemanovci, který zaujal křeslo za ČSSD," řekl Dolejší.

Dále se podle Dolejšího Zeman snaží prosadit člověka na post ministra průmyslu. "Bude to velmi důležité místo v příští vládě, protože na něm se bude spolurozhodovat, jak to například dopadne s transformací ČEZu," informuje Dolejší. Bude stát i u rozhodnutí o dalších stavbách jaderných bloků a u zakázek na ně. "Je tedy i otázka, kdo je bude stavět. Jestli nějaké firmy z našich spojeneckých států, tedy americké nebo francouzské, anebo to bude ruská nebo čínská firma," poznamenal.

Do dnešního rána na tomto postu seděl Tomáš Hüner (za ANO). Designovaný premiér Andrej Babiš ale dopoledne potvrdil, že Hüner v nové vládě nebude. Kdo ho nahradí, není zatím jasné. Pokračovat nebude také ministryně obrany Karla Šlechtová, která to oznámila po dnešní schůzce s Babišem.

 

Článek obsahuje pouze úryvky z rozhovoru s reportérem portálu Seznam Zprávy Václavem Dolejším. Celý komentář si můžete poslechnout v playeru výše.

 

Zdroj: Zet, YRN

Dolejší: Je paradox, že symbolem odporu vůči Babišovi a Zemanovi je právě Poche Foto: ČTK/Vondrouš Roman: Miroslav Poche

reklama

Další články

  1. Přihrála FIFA Rusku miliardy?

    Byznys ·

    Letošní mistrovství světa ve fotbale pořádané Ruskou federací může zemi Vladimira Putina zajistit nejen sportovní, ale i ekonomické úspěchy. Největší fotbalová událost…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.