Dolejší: Ať už se stane prezidentem kdokoli, tak to Babiš nebude mít jednoduché

Ať už se novým českým prezidentem stane Miloš Zeman nebo Jiří Drahoš, tak to Andrej Babiš nebude mít jednoduché. Na rádiu Zet to řekl reportér portálu Seznam Zprávy Václav Dolejší. Babiš se stane premiérem tak či tak. Tato slova potvrdila stávající hlava státu Miloš Zeman, která řekla, že i přes případnou porážku jmenuje Babiše opět premiérem. 

Pokud by ve druhém kole prezidentských voleb uspěl Jiří Drahoš, tak se zvolením Babiše předsedou vlády nic neudělá. Druhou věcí zůstává, zdali Babiš zaznamená úspěch po druhém jmenování a dokáže na druhý pokus nalézt většinu ve dvousetčlenné Sněmovně.

„Když se Babišovi povede podporu sehnat, ať už to bude u SPD Tomia Okamury, komunistů nebo sociálních demokratů, tak to bude mít díky vztahům s Pražským hradem těžké, ať už tam bude Zeman nebo Drahoš,“ řekl Dolejší na rádiu Zet.

V případě Jiřího Drahoše nejde o žádnou nepředvídatelnou novinku. Ten neustále opakuje, že by trestně stíhaného politika nejmenoval předsedou vlády. Na druhou stranu by dal šanci někomu jinému z hnutí ANO. Ze strany Miloše Zemana jde ale o překvapení. Doposud to vypadalo, že Babiš a Zeman vytvořili na tuzemské politické scéně silnou dvojici.

„Čím dál více se nám ukazuje, že šlo o pragmatické spojení. Spíše než z lásky bylo z rozumu. Když Babiš vstupoval do politiky, tak tehdy ho Miloš Zeman kritizoval a trochu nad ním ohrnoval nos, že miliardář bez zkušeností nemůže v politice uspět. Připomenu, že před pěti lety Andrej Babiš volil Karla Schwarzenberga a ne Miloš Zemana,“ sdělil Dolejší.

Oba dva politiky naopak spojovala nenávist vůči bývalému premiérovi Bohuslavu Sobotkovi (ČSSD). Mezi prvním a druhým kolem se situace ale změnila. Začínají se objevovat první spory, mezi něž lze například považovat slova Andreje Babiše, podle kterých by měl Zeman vystřídat své poradce na Pražském hradě. Detailně jde o kancléře prezidenta Vratislava Mináře a poradce Martiba Nejedlého. Zeman na tato slova Babišovi odvětil, že na rozdíl od něj tyto osoby nečelí trestnímu stíhání. 

Dolejší: Ať už se stane prezidentem kdokoli, tak to Babiš nebude mít jednoduché Foto: Michal Kvapil / Zet

reklama

Další články

  1. Jaká práva má oběť trestného činu?

    Společnost ·

    Mají oběti trestného činu nějaká práva? Ano jistě, chrání je speciální zákon o obětech trestných činů z roku 2013. Prvně jde o právo na respektování osobnosti a její d…

  2. Odboráři Škoda Auto požadují růst mezd o 18 %

    Byznys ·

    Odboráři mladoboleslavského výrobce Škoda Auto doručili vedení společnosti své požadavky ohledně růstu mezd v letošním roce. Požadují přitom zajištění tarifním zaměstn…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.