Dolar výrazně posílil, trh dává šance Clintonové

Posílené šance demokratické kandidátky na prezidenta Spojených států Hillary Clintonové výrazně zvýšily kurz dolaru. V pondělí po devíti dnech ztrát rovněž oživily americké akcie. Jejich širší index stoupl o více než dvě procenta. Jde tak přitom o nejrychlejší tempo od počátku března. Růst podpořilo oznámení Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI), že demokratická kandidátka Hillary Clintonová nebude stíhána za používání elektronické pošty v době, kdy byla ministryní zahraničí. 

Ředitel FBI James Comey v neděli uvedl, že nově nalezené e-maily neukazují na to, že by Clintonová porušila zákon. Před deseti dny přitom Comey oznámil, že FBI po nálezu dalšího více než půl milionu e-mailů obnovuje vyšetřování případu používání soukromého e-mailového serveru Clintonové pro služební korespondenci z doby, kdy byla ve vládě.

Obnovené vyšetřování Clintonové v minulých dnech přispělo k růstu šancí na výhru republikánského kandidáta Donalda Trumpa, což akcie sráželo dolů. Devítidenní nepřerušený propad indexu S&P 500 byl nejdelší od roku 1980.

Dow Jonesův index zakončil pondělní den vzestupem o 2,08 procenta na 18 259,60 bodu. Širší index S&P 500 posílil o 2,22 procenta na 2131,42 bodu a index technologického trhu Nasdaq uzavřel se ziskem 2,37 procenta na 5166,17 bodu.

Clintonová by v ekonomické politice nic zásadního nezměnila

Nejnovější průzkumy mínění ukázaly, že Clintonová si přes Trumpovo nedávné dohánění stále udržuje mírný náskok.

Investoři považují Clintonovou za kandidátku, která by v ekonomické politice Spojených států nic zásadního neměnila. Případné Trumpovo vítězství mají spojeno spíše s nejistotou ohledně dalšího politického i ekonomického vývoje země.

Dolar po zvýšení vyhlídek na vítězství Clintonové výrazně a všeobecně vzrostl. Index hodnoty dolaru ke koši šesti hlavních světových měn ke konci dne posílil o 0,75 procenta. Dolar vůči euru zpevnil o 0,9 procenta na 1,1035 USD a vůči japonskému jenu uzavíral se ziskem 1,4 procenta na 104,58 JPY.

 

 

Zdroj: ČTK

Dolar výrazně posílil, trh dává šance Clintonové Foto: Joseph Sohm / Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. BBC: Řekové a Turci jednají o sjednocení Kypru

    Společnost ·

    Ve Švýcarsku probíhá jednání o sloučení rozděleného Kypru. Schůzky se zúčastní generální tajemní OSN Pan Ki-mun, prezident Kypru Nicos Anastasiades a tureckokyperský v…

  2. BBC: Trump viní FBI z napomáhání Clintonové

    Společnost ·

    Republikánský kandidát na prezidenta Donald Trump obvinil zpravodajskou službu FBI z napomáhání demokratické sokyni Hillary Clintonové. FBI totiž v neděli uvedla, že n…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.