Dolar v reakci na zprávy o vývoji ekonomiky zpevnil, libra klesla

Dolar dnes díky zprávě o růstu zaměstnanosti v USA zpevnil, jeho růst ale zbrzdila data o vývoji mezd. Dolarový index, který měří výkon dolaru ke koši šesti hlavních světových měn, krátce před 17:15 SEČ přidával 0,22 procenta na 94 bodů. Libra ráno reagovala na průlom jednání o brexitu vzestupem, o počáteční zisky ale v průběhu obchodování přišla.

Americká ekonomika v listopadu předčila očekávání, když vytvořila asi 228.000 pracovních míst, zatímco analytici v průzkumu agentury Reuters předpovídali 200.000 pozic. Očekávání ale nenaplnil růst mezd. Průměrné hodinové výdělky se v listopadu zvýšily o 0,2 procenta, ale ekonomové očekávali 0,3procentní nárůst. Meziročně stouply o 2,5 procenta a zaostaly tak za předpovídanými 2,7 procenta.

Pomalý růst mezd spolu s trvale nízkou inflací by mohl poznamenat rozhodování centrální banky (Fed) o úrokových sazbách v příštím roce. Ekonomové se nicméně domnívají, že příští rok se mzdy budou zvyšovat rychleji a spolu s tím také inflace.

Dolar v uvedenou dobu vůči jenu přidával 0,4 procenta na 113,54 JPY a na euro 0,19 procenta na 1,1751 USD.

Britská libra dnes zpočátku prudce zpevnila, čímž reagovala na ranní průlom v jednání o vystoupení Británie z Evropské unie. Nejprve se dostala až na 1,15 eura a přidávala kolem 1,5 procenta, později ale oslabila. Na dolar ztrácela 0,71 procenta na 1,3378 USD a na euro 0,51 procenta na 0,8782 GBP.

Předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker dnes ráno po jednání s britskou premiérkou Theresou Mayovou oznámil, že v rozhovorech o brexitu nastal posun dostatečný k tomu, aby bylo možné jednat o budoucnosti vztahů po odchodu Británie z EU. Konečné rozhodnutí, zda rozhovory například o nových obchodních vztazích skutečně budou moci začít, musejí učinit premiéři a prezidenti ostatních 27 zemí unie na summitu koncem příštího týdne.

Britské ekonomice se v poslední době nedaří tak jako ekonomice Evropské unie. Trápí ji i vysoká inflace, což firmám snižuje reálné tržby. Centrální banka v listopadu poprvé po deseti letech zvýšila základní úrok, který posunula z minima 0,25 procenta na 0,50 procenta.

 

Zdroj: ČTK

Dolar v reakci na zprávy o vývoji ekonomiky zpevnil, libra klesla Foto: Shutterstock

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.