Doktorandští studenti dostali přidáno, peníze ale nejsou všechno

Doktorandi dostali přidáno na stipendiích pro rok 2018 o 400 milionů korun více. Rozhodlo o tom Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy. Vyšší stipendia nemusí ale nic vyřešit a je nutné zařídit další změny. O této problematice informoval na rádiu Zet Aleš Vlk z portálu Vědavýzkum.cz. 

Roční částka poskytovaná státem na stipendium jednotlivým školám se podařila navýšit z 90 na 135 tisíc korun. Měsíční suma tak bude nově dosahovat na 11 250 korun. Před tím šlo o 7,5 tisíce Kč.

„Situace je různá v různých oborech, na různých vysokých školách a různých fakultách. Studenti často mají granty, často ale nemají nic a musí si při studiu vydělávat jinde,“ řekl na rádiu Zet Aleš Vlk.

Pokud se zaměříme na samotnou velikost dané skupiny, tak nejde o tak velké množství. V roce 2016 tento počet dosahoval počtu okolo 23 tisíců studentů. Ročně přitom studium dokončí okolo dvou tisíců absolventů. Podle Aleše Vlka je zapotřebí si uvědomit, že jde o budoucí učitele na vysokých školách, výzkumné pracovníky – nejen ve výzkumných institucích, ale i v průmyslu. Z tohoto pohledu by se české školství mělo o tuto skupinu starat mnohem lépe.

„Plošné navýšení je pouze začátkem a samo o sobě nemusí znamenat nic. Je čas na hlubší změny v celém systému,“ dodal Aleš Vlk.

Více informací se dozvíte ZDE.

 

 

Článek obsahuje pouze úryvky z rozhovoru s Alešem Vlkem z portálu Vědavýzkum.cz. Mnohé další zajímavé informace se dozvíte v nahraném rozhovoru v playeru výše. 

 

Zdroj: Zet

Doktorandští studenti dostali přidáno, peníze ale nejsou všechno Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. CDU/CSU a SPD se domluvily na koaliční smlouvě

    Společnost ·

    Německo s největší pravděpodobností povede opět velká koalice. Konzervativní unie CDU/CSU kancléřky Angely Merkelové a sociální demokracie (SPD) se podle informací ser…

  2. Měla by EU fungovat jako rodina?

    Společnost ·

    Evropská unie je pro Chorvatsko symbolem míru a růstu, projekt ale nemůže fungovat bez solidarity mezi všemi členskými státy. Na úvod dnešní plenární rozpravy v Evrops…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.